OLYMPIACOS BC

10 λεπτά ήταν αρκετά

Για περίπου 30 λεπτά, ο Ολυμπιακός φαίνεται πως είχε το μυαλό του στον θρίαμβο επί της Φενέρ και το επερχόμενο παιχνίδι της Μαδρίτης, απέναντι στην Ρεάλ, με αποτέλεσμα να δίνει ελπίδες στην μαχητικότατη Κύμη, πως μπορεί να φύγει με αποτέλεσμα από το Φάληρο. Το τελευταίο δεκάλεπτο, όμως, έβαλε τέλος στα όποια όνειρα των φιλοξενούμενων, με τους Πειραιώτες να ξεκινάν από το -1 και να τελειώνουν στο + 15, όπως δείχνει και το τελικό 93-78.

Αρκετά απελευθερωμένες εμφανίστηκαν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του αγώνα του ΣΕΦ, με τον Σπανούλη να… μοιράζει ασίστ… αβέρτα, το σκορ να είναι 15-11 στο 6’, την άμυνα, όμως, να μην αποδίδει σε αντίστοιχες… στροφές, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με την Κύμη μπροστά με 25-21!

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με ένα υπέροχο καλάθι από πλευράς Ρόμπερτς, με την Κύμη, όμως, να απαντά με… τετράποντο (!), για το 23-29, ενώ ένα καλάθι του ΜακΦάντεν, έφερε για πρώτη φορά τους φιλοξενούμενους στο +8 (23-31). Οι φωνές του Σφαιρόπουλου στο τάιμ άουτ, μετά το 27-35 του Μπάρλου, έφεραν αποτέλεσμα, καθώς ο Ολυμπιακός… έτρεξε ένα 12-2 για το 39-37, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τις δύο ομάδες στους 46 πόντους.

Η Κύμη συνέχισε να αποδεικνύεται… σκληρό καρύδι και στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, με την φιλοξενούμενη ομάδα να προηγείται με 52-55 στο 24’, για να έρθουν δύο τρίποντα από τους Ρόμπερτς και Σπανούλη να γράψουν το 60-57’, την  Κύμη να απαντά και αυτή με δύο τρίποντα για το 60-63 στο 27’ και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τους φιλοξενούμενους μπροστά με 66-65.

Με 10 λεπτά για το φινάλε του αγώνα, ο Ολυμπιακός έπρεπε να… κόψει τα αστεία.  Και πράγματι, οι «ερυθρόλευκοι», με οδηγό τον Ουίλτζερ (δύο σερί τρίποντα), ξεκίνησαν με ένα 17-4… καθαρίζοντας το ματς (82-70 στο 37’), με το τελικό 93-78 να φέρνει τους «ερυθρόλευκους» και πάλι τον δρόμο των εγχώριων επιτυχιών.

Σπανούλης και Μιλουτίνοφ ήταν οι πρώτοι σκόρερ με 15 πόντους έκαστος, με τον Σέρβο να έχει και 11 ριμπάουντ, ενώ ο Ρόμπερτς είχε 12 πόντους και ο Ουίλτζερ 11. Για την εξαιρετική για 30 λεπτά Κύμη, ο ΜακΦάντεν είχε 21 πόντους και ο Μανωλόπουλος 13.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 46-46, 65-66, 93-78