OLYMPIACOS BC

Αυτή τη φορά ήταν Ολυμπιακός

Την πρόκριση του στους ημιτελικούς του πρωταθλήματος, εξασφάλισε ο Ολυμπιακός, που πέρασε από την Κύμη με 67-88. Οι γηπεδούχοι έβαλαν και πάλι δύσκολα στους Πειραιώτες για κάτι παραπάνω από 20 λεπτά, όμως αυτή τη φορά οι «ερυθρόλευκοι» δεν… αστειεύτηκαν και με βομβαρδισμό από την περιφέρεια… καθάρισαν το παιχνίδι, φτάνοντας στην «καθαρή» νίκη – πρόκριση με.

Το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης της Κύμης θύμισε αρκετά το αντίστοιχο διάστημα του αγώνα του ΣΕΦ, με τον Ολυμπιακό, με όπλο την άμυνα του, να προηγείται με 18-7 και να κλείνει το δεκάλεπτο μπροστά με 13-21. Η Κύμη, αντέδρασε άμεσα και με συνεχόμενα τρίποντα των Μπάρλου και Μακφάντεν, έφερε το ματς στον πόντο (28-29 στο 16’), για να έρθουν, όμως, τρία τρίποντα από Στρέλνιεκς (2) και Μάντζαρη, να φέρουν τον Θρύλο και πάλι στο +8 (30-38), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τον Ολυμπιακό μπροστά με 37-40, μετά από τρίποντο του Σμιθ στο φινάλε.

Η Κύμη κατάφερε να επιστρέψει εκ νέου στο παιχνίδι και με τρίποντο του Μανωλόπουλου, πέρασε μπροστά με 42-41, όμως κάπου εκεί άρχισε ο… βομβαρδισμός από την περιφέρεια με τους Στρέλνιεκς, Ουίλτζες και Μάντζαρη να στέλνουν την διαφορά στο +13 (46-59), με τον Ολυμπιακό να τρέχει ένα 4-18 και να ολοκληρώνει την τρίτη περίοδο μπροστά με 49-63. Ο γηπεδούχοι, όσο και αν το ήθελαν, δεν μπορούσαν να επιστρέψουν και αυτή τη φορά, με το Μακλίν να φέρνει τον Ολυμπιακό για πρώτο φορά στο +20 (49-70) στο 33’ και να φτάνει εύκολα στην νίκη με 67-88 και στην πρόκριση με συνολικό σκορ 2-0.

16 πόντους με 4/4 τρίποντα  είχε ο… καυτός Στρέλνιεκς, ενώ ακολούθησαν ο Μάντζαρης με 13 και ο Μακλίν με 12. Για την Κύμη, 15 πόντους είχε ο ΜακΦάντεν και από 13 οι Σμιθ και Μαγκί.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 37-40, 49-63, 67-88