ΠΟΛΟ

Άκοπα 10-7 την Όρβοσι

Ακόμα ένα βήμα πιο κοντά στο Final 8 της του Champions League, βρίσκεται ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν αντιμετώπισαν το παραμικρό πρόβλημα απέναντι στην Όρβοσι, επικρατώντας των Ούγγρων πολύ πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό 10-7, πετυχαίνοντας την 8η νίκη τους σε 10 αγωνιστικές, παραμένοντας στην κορυφή του 1ου ομίλου και σε απόσταση ασφαλείας από τους διώκτες τους, έχοντας 24 πόντους.

Οι «ερυθρόλευκοι» έπιασαν από τον… λαιμό τους αδύναμους Ούγγρους, από το ξεκίνημα του αγώνα, καθώς προηγήθηκαν με 4-0 στο πρώτο οκτάλεπτο. Χαρακτηριστικό το ότι οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν το πρώτο τους τέρμα, στα μισά της δεύτερης περιόδου, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τον Ολυμπιακό μπροστά με 7-1.

Η διαφορά των έξι τερμάτων επέφερε χαλάρωση στο στρατόπεδο της ομάδας του Πειραιά, με αποτέλεσμα η Όρβοσι να μειώσει 9-4 με το φινάλε της τρίτης περιόδου και με 9-6, πέντε λεπτά πριν το τέλος. Ο Δερβίσης, όμως, με το τέρμα που σημείωσε, 3,15 πριν το φινάλε, έβαλε τέλος στις όποιες ελπίδες των Ούγγρων για ολική ανατροπή (10-6), με το τελικό 10-7 να δίνει την 5η νίκη σε ισάριθμα εντός έδρας παιχνίδια στον Ολυμπιακό και να τον κρατά αήττητο στο «Παπαστράτειο», εδώ και σχεδόν ένα χρόνο, με τελευταία ήττα αυτή από την μετέπειτα πρωταθλήτρια Ευρώπης Ζόλνοκ, τον περασμένο Απρίλιο.

Τα οκτάλεπτα: 4-0, 3-1, 2-3, 1-3