OLYMPIACOS BC

Αλητεία

Για σχεδόν 35 λεπτά, ο Ολυμπιακός ήταν κατώτερος των περιστάσεων, στο τελευταίο πεντάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» κυνήγησαν μια επική ανατροπή από το -13, έφεραν το παιχνίδι στο -3 (66-69), όμως εκεί ο κύριος Αναστόπουλος αποφάσισε να γίνει ο… MVP της αναμέτρησης, καθώς.. ανακάλυψε φάουλ στο ριμπάουντ του Παπαπέτρου πάνω στον Σίνγκλετον, στερώντας από τους Πειραιώτες το δικαίωμα να στείλουν το ματς στην παράταση. Έτσι, το τελικό 66-71, έφερε την σειρά στα ίσα, με τον Ολυμπιακό να κυνηγά ένα ακόμα break, την Κυριακή στο ΟΑΚΑ

Ο Ολυμπιακός έδειχνε να πατά καλύτερα στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και με πρωταγωνιστή για ακόμα μία φορά τον Ρόμπερτς, πήρε γρήγορο προβάδισμα με 11-6.  Συνεχόμενα τρίποντα των Σινγκλετον και Λοτζέσκι καθώς και ένα κάρφωμα του Όγκαστ, έφεραν ένα 0-10 για τον Παναθηναϊκό, που ξέφυγε με 6 πόντους στο 7’ (15-21). Σπανούλης και Παπανικολάου σήκωσαν επιθετικά τον Ολυμπιακό για το 23-23, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 25-27, χάρη σε καλάθι του Τζέιμς στην εκπνοή και ενώ έγιναν τρία φαουλ που οι διαιτητές απλά… αγνόησαν! (ο Ολυμπιακός είχε να δώσει 2 φάουλ).

Ο Λοτζέσκι ηταν… καυτός και με το ξεκίνημα της β’ περιόδου, όμως ο Ολυμπιακός είχε τις λύσεις και με 2 τρίποντα των Ουίλτζερ και Παπαπέτρου πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ με 35-32 στο 13’, ενώ το τρίποντο του Στρέλνιεκς στο 18’ έφερε το 41-37. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με τρίποντο του Καλάθη για το 41-40, με τον Ολυμπιακό να έχει αυτός τον τελευταίο λόγο στο ημίχρονο και τον Ρόμπερτς να πετυχαίνει το 43-40.

Το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ήταν νευρικό, με το πρώτο καλάθι να έρχεται από τον Ρίβερς μετά από δύο λεπτά (43-43) και τον Ολυμπιακό να σκοράρει για πρώτη φορά μετά από 6 λεπτά (για το 45-47). Το τρίποντο του Παπαπέτρου έφερε το 50-49 για να απαντήσει με γκολ – φάουλ ο Τζέιμς για το 50-52 και το κακό ερυθρόλευκο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τους «πράσινους» μπροστά με 50-56.

Τζειμς και Γκιστ έφεραν τον Παναθηναϊκό για πρώτη φορά στο +10 (50-60), ενώ  το τρίποντο του Καλάθη έφερε το 52-63 στο 33’, με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει να σπάει τα καλάθια, όμως στο τελευταίο πενταλεπτο επιχειρήθηκε η ολική επαναφορά. Πρίντεζης και Μπράουν «συνδέθηκαν» με το αντίπαλο καλάθι, η άμυνα… τσάκιζε κόκκαλα, με το σκορ να φτάνει στο 66-69, 20’’ πριν το φινάλε. Και κάπου εκεί πετάχτηκε ο… Αναστόπουλος, που μετέτρεψε καθαρό αμυντικό ριμπάουντ (και άρα επίθεσης για το καλάθι της ισοφάρισης) σε φάουλ του Παπαπέτρου πάνω στον Σίνγκλετον… κλειδώνοντας το «πράσινο» διπλό. Έτσι,  ο Παναθηναϊκός απέδρασε με 66-71 από το ΣΕΦ, έκανε το 1-1 στην σειρά, απέκτησε και πάλι το πλεονέκτημα της έδρας και πλέον ο Ολυμπακός καλείται να κάνει ακόμα ένα «break» στην έδρα των «πράσινων». Το έκανε την Κυριακή, μπορεί να το ξανακάνει. Αρκεί να τον αφήσουν…

Παπαπέτρου και Σπανούλης, με 13 κα 12 πόντους αντίστοιχα, ήταν οι πρώτοι σκορερ από πλευράς Ολυμπιακού, με τον Παπανικολάου να έχει 6 πόντους και 10 ριμπάουντ. Από πλευράς Παναθηναϊκού, ο Καλάθης είχε 18 πόντους, ο Τζέιμς 17, όμως την διαφορά την έκανε ο Λοτζέσκι με 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα:  25-27, 43-40, 50-56, 66-71