ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Άμα δεν σε πάει… (vids)

Δεν γίνονται αυτά! Ο Ολυμπιακός… πάτησε τον ΠΑΟΚ, έφτιαχνε την μία ευκαιρία μετά την άλλη, όμως ο «Δικέφαλος» έφυγε με το «διπλό» από το Φάληρο, με ΜΗΔΕΝ ευκαιρίες στο ματς και μετά από αυτογκόλ – ανέκδοτο του Βούκοβιτς, στο ξεκίνημα του β’ μέρους, το οποίο ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε με ΜΗΔΕΝ τελικές!

Ο Ολυμπιακός μπήκε… καμικάζι στο παιχνίδι και… άγγιξε το γκολ μόλις στο 2ο λεπτό, όταν και μετά από φάουλ του Φορτούνη, ο Καμαρά έπιασε την κεφαλιά ανενόχλητος από το ύψος της μικρής περιοχής και πλάγια, όμως ο Πασχαλάκης έδιωξε ενστικτωδώς, με τον Βούκοβιτς να παίρνει το ριμπάουντ, όμως να κάνει ένα αδύναμο σουτ.

Στο 13’ μετά από ακόμα ένα στημένο του Φορτούνη, αυτή τη φορά από κόρνερ, ο Λάζαρος ξεμαρκαρίστηκε, όμως η κεφαλιά του πέρασε ψηλά άουτ, ενώ χρειάστηκε να περάσουν 16 λεπτά για να περάσει το… κέντρο ο ΠΑΟΚ και να φτάσει στην πρώτη του τελική, με το σουτ του Βιερίνια να στέλνει την μπάλα στον… σταθμό του ΗΣΑΠ, πίσω από το γήπεδο.

Στο 18 ο Ποντένσε… χόρεψε τον Βαρέλα, όμως η τελική του προσπάθεια ήταν αδύναμη, ενώ στο 25’ ο Γιαννιώτης, με δεύτερη προσπάθεια, μπλόκαρε το σουτ του Πέλκα.

Στο 31’ είχαμε μια φάση ενδεικτική του πως αντιμετωπίζουν οι διαιτητές τον ΠΑΟΚ, όταν δύο παίκτες του «Δικέφαλου» ήταν σε καταφανέστατη θέση οφσάιντ, με τον Γιαννιώτη να βγάζει το τετατετ με τον Βαρέλα και στην συνέχεια τον επόπτη να… θυμάται να υποδείξει την παράβαση.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Χασάν προσπάθησε με εκπληκτικό βολ πλανέ να νικήσει τον Πασχαλάκη, με τον τελευταίο να αποκρούει εντυπωσιακά, στην αριστερή του γωνία, ενώ στην συνέχεια της φάσης, ο πορτιέρε του ΠΑΟΚ έβγαλε με υπερένταση την σέντρα με το εξωτερικό του Ποντένσε από τα αριστερά.

Στο 39’ ακόμα μία κεφαλιά του Μεριά, μετά από φάουλ του Φορτούνη, πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Πασχαλάκη, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται, με τον Ολυμπιακό να έχει την απόλυτη υπεροχή, χωρίς, όμως, να την έχει καρποφορήσει με κάποιο τέρμα.

Το β’ μέρος ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για τον Ολυμπιακό, καθώς ο ΠΑΟΚ βρέθηκε μπροστά στο σκορ, κυριολεκτικά από το πουθενά. Ήταν το 49ο λεπτό, όταν και ο Βιερίνια έκανε μια σέντρα ρουτίνας από τα αριστερά, με τον Γιαννιώτη να κάνει το πρώτο λάθος, αφήνοντας την μπάλα να περάσει κάτω από τα πόδια του και τον Βούκοβιτς να… ολοκληρώνει το έγκλημα, καθώς, όντας ανενόχλητος, αντί να στείλει την μπάλα μακριά, κατάφερε (γιατί περί κατορθώματος πρόκειται), να την στείλει στα δίκτυα της ομάδας του, για το 0-1!

Τραγικός Βούκοβιτς, το κάρφωσε μόνος του (video)

Στο 53’ ο Ποντένσε πραγματοποίησε εκπληκτική ατομική προσπάθεια από τα δεξιά, τροφοδότησε τον Φορτούνη, που έκανε το πλασέ στην κίνηση,  όμως για ακόμα μία φορά ο Πασχαλάκης είπε όχι με εντυπωσιακή ενέργεια, στην δεξιά του γωνία ενώ στο 56’ νέο γέμισμα του Φορτούνη, με την μπάλα να περνά παράλληλα με την εστία και στην συνέχεια της φάσης, το μακρινό σουτ του Καμαρά πέρασε άουτ.

Νέο μακρινό σουτ του Χριστοδουλόπουλου στο 59’, δεν ανησύχησε τον Πασχαλάκη, ενώ στο 62’ ο Ποντένσε κάνει την σέντρα από τα δεξιά, ο Χασάν… χάλασε την κεφαλιά του Χριστοδουλόπουλου, με τον Μπουχαλάκη να πιάνει τον κεραυνό, να βλέπει, όμως, την μπάλα να περνά άουτ.

Η… γκαντεμιά του Ολυμπιακού συνεχίστηκε, όταν μετά από σέντρα του Ελαμπντελαουί στο 64’, ο Φορτούνης έκανε το σουτ, όμως η μπάλα σταμάτησε στον… Χασάν και πέρασε άουτ, ενώ 10 λεπτά αργότερα, μετά από (ακόμα ένα) φάουλ του Φορτούνη, ο Μεριά έπιασε ανενόχλητος την κεφαλιά, όμως δεν σημάδεψε εστία.

Στο 83’ (και μετά από τετράλεπτη διακοπή λόγω… κάπνας!), ο Ολυμπιακός έχασε ακόμα μία τεράστια ευκαιρία, όταν και μετά από φάουλ του Τσιμίκα και πρώτη κεφαλιά του Γκιγιέρμε, ο Χασάν βρήκε στο δεύτερο δοκάρι την μπάλα με το γόνατο (!), όμως αστόχησε από το ύψος της μικρής περιοχής, σημαδεύοντας την εξωτερική πλευρά της δοκού του Πασχαλάκη.

Το δοκάρι του Χασάν (video)

Το ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών του Ολυμπιακού δεν είχε τελειωμό, καθώς στο 90’ ο Χασάν βρέθηκε απέναντι στον Πασχαλάκη, με τον τελευταίο να έχει μετατραπεί σε… Κανιθάρες (έχουν το ίδιο μαλλί), βγάζοντας ότι περνάει από μπροστά του, ενώ στην συνέχεια της φάσης, η σέντρα σουτ του Γκερέρο, πέρασε παράλληλα από την γραμμή της εστίας του ΠΑΟΚ.

Η απίστευτη χαμένη ευκαιρία του Χασάν (video)

Τίποτα δεν άλλαξε στο υπόλοιπο της αναμέτρησης παρά την ασφυκτική πίεση του Ολυμπιακού και την ακόμα μία τεράστια ευκαιρία στο 96’ με τον Χασάν.

Έτσι, το 0-1 παρέμεινε μέχρι το φινάλε, σε ένα αποτέλεσμα το οποίο η φράση «μαγική εικόνα», είναι πολύ μικρή για να το περιγράψει.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Γιαννιώτης, Τσιμίκας, Βούκοβιτς, Μεριά, Ομάρ, Μπουχαλάκης (81’ Γκιγιέρμε), Καμαρά, Φορτούνης (81’ Φετφατζίδης), Ποντένσε, Χριστοδουλόπουλος (69’ Γκερέρο), Χασάν

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου):  Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια (84’ Τόσκα), Κρέσπο – Βαρέλα, Μάτος, Μαουρίσιο – Κάνιας, Πέλκας (58’ Ζαμπά), Λημνιός (72’ Βέρνμπλουμ), Μπίσεσβαρ, Πρίγιοβιτς.