ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Αμα δεν σε θέλει…

Δεν ήταν λίγοι αυτοί που φοβόντουσαν ιδιαίτερα την επίσκεψη του Ολυμπιακού στην Τρίπολη και, όπως φάνηκε, είχαν απόλυτο δίκιο. Οι «ερυθρόλευκοι», πραγματοποιώντας μέτρια εμφάνιση, αλλά και με την τύχη  απέναντι τους (1 δοκάρι και επτά τελικές στην αντίπαλη εστία), έμειναν στο 1-1 με τον Αστέρα, αποτέλεσμα που τους ρίχνει από την κορυφή, εκεί που πλέον βρίσκεται ο Θάνος με τον ΠΑΟΚ (43), με τον Ολυμπιακό να έχει 42 και την ΑΕΚ 41.

Ο Ολυμπιακός δεν ήταν καλός στο πρώτο 45λεπτο της αναμέτρησης της Τρίπολης και αυτό έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να απειλήσουν σε αρκετές περιπτώσεις, φτάνοντας μάλιστα και σε ένα γκολ. Τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι διαφορετικά, όμως, αν στο 10ο λεπτό ο Πάρντο, που βγήκε στην πλάτη του Γιαννούλη, ήταν πιο τυχερός, όμως το πλασέ που επιχείρησε βρήκε σε πόδια αμυντικού και κατέληξε σε κόρνερ.

Από εκείνο το σημείο και μετά, οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία και έφτασαν κοντά στο γκολ στο 13’, όταν μετά από σέντρα του Γιαννούλη και κεφαλιά του Τόνσο, ο Προτό πέταξε την μπάλα σε κόρνερ, για να τα καταφέρουν στο 21’, όταν και μετά από φάουλ του Τσιλιανίδη, ο Ινγκλέσιας νίκησε στον αέρα την «ερυθρόλευκη» άμυνα και με το κεφάλι σημείωσε το 1-0. Μάλιστα, δύο λεπτά αργότερα, ο Μανιάς τεστάρισε τον Προτό, με τον Βέλγο, όμως, να αποκρούει την μπάλα.

Στην συνέχεια ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοση του και «άγγιξε» το γκολ δύο φορές, σε ισάριθμα φάουλ του Μιραλάς. Αρχικά στο 28’, όταν το εξαιρετικό κτύπημα του Βέλγου, άφησε… άγαλμα τον Αθανασιάδη, με την μπάλα να περνά άουτ και τρία λεπτά αργότερα, στο 31’, το μακρινό ψηλοκρεμαστό φάουλ του «καλύτερου για εμάς», σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι των γηπεδούχων.

Τελικά, η «ερυθρόλευκη» πίεση… καρποφόρησε στο 38’, όταν και μετά από γύρισμα του Πάρντο, ο Ανσαριφάρντ ανατράπηκε από τον Τριανταφυλλόπουλο, με αποτέλεσμα τον καταλογισμό του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος ο Ιρανός, που ξεγέλασε τον Αθανασιάδη, για το 1-1.

Οι γηπεδούχοι, πάντως, είχαν την τελευταία φάση του πρώτου μέρους, στο 44’, όταν και μετά από λάθος συνεννόηση των Σισέ, Ρομαό, η μπάλα στρώθηκε στον Μουνάφο που έκανε το ευθύβολο δυνατό σουτ, αναγκάζοντας τον Προτό σε εντυπωσιακή επέμβαση στην αριστερή του γωνία, με το 1-1 να παραμένει μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο άργησε να ξεκινήσει για περίπου 20 λεπτά, καθώς κατά την διάρκεια της ανάπαυλας, η Αστυνομία έκανε χρήση δακρυγόνων εκτός γηπέδου, με αποτέλεσμα η ατμόσφαιρα να γίνει αποπνικτική.

Η πρώτη καλή στιγμή στο β’ μέρος, ήρθε στο 53’, όταν ο Φορτούνης κάνει την σέντρα, ο Αθανασιάδης διώχνει, η μπάλα φτάνει στον Μιραλάς που εκτελεί, όμως και πάλι ο Αθανασιάδης λέει «όχι», ενώ ο τερματοφύλακας του Αστέρα πραγματοποιεί μια ακόμα εντυπωσιακή επέμβαση στον κεραυνό του Ζιλέ στο 72’.

Στο 74’ το δυνατο σουτ του Σισέ, μετά από γύρισμα του Μιραλάς από τα δεξιά, πέρασε ψηλά άουτ, ενώ ίδια ήταν κατάληξη και της προσπάθειας του Κούτρη στο 81’, με τον Ολυμπιακό να πιέζει ασφυκτικά για το «χρυσό» δεύτερο τέρμα.

Τίποτα δεν άλλαξε στα υπόλοιπα λεπτά της αναμέτρησης, ούτε και στην… αναμπουπούλα του 94’, όταν και ο Φορτούνης δεν κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στα δίκτυα, με το 1-1 να παραμένει μέχρι το φινάλε, αφήνοντας τους «ερυθρόλευκους» στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Αστέρα Τρίπολης (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Σελίν, Τριανταφυλλόπουλος, Γιαννούλης, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Κυριακόπουλος (74’ Ντουντού), Τσιλιανίδης (64’ Ισνάλντο), Τόνσο, Μανιάς (84’ Καλτσάς)

Ολυμπιακός (Όσκαρ Γκαρθία): Προτό, Φιγκέιρας, Ένχελς, Σισέ (66’ Τζούρτζεβιτς), Κούτρης, Ρομαό, Ζιλέ, Πάρντο (70’ Οτζίτζα), Μάριν (46’ Φορτούνης), Μιραλάς, Ανσαριφάρντ.