OLYMPIACOS BC

Άμυνα και Σπανούλης έφεραν την κούπα

Στο παιχνίδι της Παρασκευής, ο Ολυμπιακός έφτασε την νίκη, χάρη στην επίθεση και τους 94 πόντους ενεργητικό, που είχε, απέναντι στην Χάποελ Ιερουσαλήμ. Σήμερα, απέναντι στην Ούνικς Καζάν, οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν πως μπορούν να παίξου εξίσου αποτελεσματική άμυνα, με το συγκρότημα του Ντέιβιντ Μπλατ να δέχεται μόλις 43 πόντους σε 30 λεπτά αγώνα και συνολικά 65, φτάνοντας στην νίκη με 70-65 και παράλληλα στην κατάκτηση του 3ου διεθνούς τουρνουά του Ηρακλείου. Μεγάλος πρωταγωνιστής, ο Βασίλης Σπανούλης,  με την επιστροφή του στην ενεργό δράση, που με πέντε συνεχόμενους πόντους στο φινάλε… καθάρισε την Ούνικς, όταν οι Ρώσοι  είχαν φέρει το παιχνίδι στο καλάθι.

Μέτριο το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο παιχνίδι, καθώς βρέθηκε από νωρίς να κυνηγάει στο σκορ με 4-8 και 11-14, με την Ούνικς να αναγκάζει τους «ερυθρόλευκους» σε αβίαστα λάθη, αποτέλεσμα της πίεσης από πλευράς Ρώσων. Οι «ερυθρόλευκοι», όμως, ισορρόπησαν γρήγορα το ματς,  απάντησαν με το ίδιο νόμισμα στην ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη (πίεση), έτρεξαν ένα σερί 7-0 για το 18-11 και, παρά τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά με 18-16.

Με τρίποντο για το 21-15 ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος στα «Δύο Αοράκια», με τον αρχηγό να δείχνει «καυτός», έχοντας 3/3 τρίποντα (24-19). Ακόμα ένα τρίποντο του Τίμα, έφερε τον Ολυμπιακό για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (29-19 στο 14’), με τους Πειραιώτες να έχουν 4/8 τρίποντα. Οι Ρώσοι, πάντως, κατάφεραν να μαζέψουν την διαφορά στο υπόλοιπο της δεύτερης περιόδου, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τους «ερυθρόλευκους» μπροστά με 38-32.

Όπως η δεύτερη περίοδο έτσι και η τρίτη ξεκίνησε με τρίποντο του Τίμα για το 41-32, ενώ ο Μιλουτίνοφ με κάρφωμα έφερε και πάλι την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (43-32), ενώ ο Σέρβος ήταν αυτός που με φόλοου, έφερε τον Ολυμπιακό για πρώτη φορά στο +12 (48-36 στο 16’), με τους «ερυθρόλευκους», όχι απλά να διατηρούν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα, αλλά και να την αυξάνουν, κλείνοντας το δεκάλεπτο μπροστά με 57-43.

Ένα γρήγορο 0-8 με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, έριξαν γρήγορα την διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (57-51), με την Ούνικς, μετά από αντιαθλητικό του Γκος, να φτάνει στους 4 πόντους (63-59 στο 35’). Μάλιστα, το καλάθι του Εντούρ στο 36’, έφερε το ματς στο καλάθι (63-61), αναγκάζοντας τον Μπλατ να καλέσει σε τάιμ άουτ, με τους Ρώσους να επιστρέφουν από το -14, τρέχοντας ένα 6-18, σε έξι λεπτά!  Ένα τεράστιο λέι απ του Σπανούλη στα 100’’, έφερε τον Ολυμπιακό στο 65-61, όμως ο Έτζιμ απάντησε για το 65-63 στα 90’’, για να έρθει και πάλι ο «Kill Bill» με τρίποντο – μαχαιριά να πετύχει το 68-63 στα 71’’ και τους Πειραιώτες, παρά τις… αυτοκτονικές τάσεις στις δύο τελευταίες επαναφορές τους (που έφεραν ισάριθμα λάθη), να φτάνουν στην νίκη με 70-65  και την κατάκτηση του τουρνουά του Ηρακλείου.

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Σπανούλης, στην επιστροφή του στα γήπεδα (απουσίασε από τον ημιτελικό με την Χάποελ), με τον αρχηγό να τελειώνει το ματς με 17 πόντους, έχοντας τους 5 συνεχόμενους, όταν η μπάλα… έκαιγε. Από κοντά και ο Τίμα, με 11 πόντους, ενώ σταθερή αξία ο Πρίντεζης, με 6 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 38-32, 57-43, 70-65