OLYMPIACOS BC

Black out!

Black out!

Προβολές άρθρου: 150

Απίστευτη κατάρρευση του Ολυμπιακού στην Βιτόρια, με τους «ερυθρόλευκους» να γνωρίζουν μια άνευ προηγουμένου συντριβή  από την Μπασκόνια με 86-54.

Ο Ολυμπιακός θύμιζε… Ολυμπιακό μόλις για ένα δεκάλεπτο, όπου και προηγήθηκε μέχρι και με 8 πόντους επί της Μπασκόνια. Από εκεί και πέρα, όμως, ακολούθησε η… κατάρρευση, με τους «ερυθρόλευκους» να μένουν χωρίς καλάθι για επτά λεπτά, τους Βάσκους να τρέχουν σε αυτό το διάστημα ένα 15-0 (42-30 από 27-30), για να έρθει το άνευ προηγούμενου 36-14 της τρίτης περιόδου, να… τελειώσει το παιχνίδι.

Ο Ολυμπιακός μπήκε… πειρατής στο παρκέ του «Φερνάντο Μπουέσα Αρίνα» και με… βομβαρδισμό από την περιφέρεια, προηγήθηκε με 0-8 και 10-17 (4/6 3π), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 16-21, χάρη σε ένα εκπληκτικό άλει ουπ του Βόιτμαν.

Ο ρυθμός του Ολυμπιακού, όπως επίσης και τα ποσοστά του, ήταν αναμενόμενο πως θα έπεφταν όσο περνούσε η ώρα, όχι όμως αυτό που συνέβη. Η Μπασκόνια κατάφερε να φέρει το παιχνίδι σε απόσταση βολής (23-25), να περάσει για πρώτη φορά μπροστά στο 17’ (32-30) και να κλείσει το ημίχρονο μπροστά με 36-30, με ένα σερί 9-0 στο τελευταίο πεντάλεπτο, εκμεταλλευόμενη το κάκιστο επιθετικό πρόσωπο του Ολυμπιακού στο β’ δεκάλεπτο, καθώς από τους 21 πόντους στην πρώτη περίοδο, έμεινε μόλις στους 9 στην δεύτερη.

Ούτε ο πλέον αισιόδοξος φίλος των Βασκων δεν περίμενε αυτό που συνέβη στο τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο ξεκίνησε με καλάθια των Γκρέιντζερ και Μπομπουά για το 40-30, τον Βόιτμαν να ανεβάζει την διαφορά στους 12 πόντους (42-30), τον Ολυμπιακό να μένει χωρίς πόντο για πάνω από επτά λεπτά (από τα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου), διάστημα στο οποίο οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα 15-0 (!)  και τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να καλεί εσπευσμένα σε τάιμ άουτ.  Ο Πρίντεζης, με καλάθι για το 42-32, σκόραρε μετά από 7.30 λεπτά για τους «ερυθρόλευκους», όμως πλέον, εκτός από την επίθεση, σταμάτησε να λειτουργεί και η άμυνα, με τον Σενγκέλια να στέλνει την διαφορά αρχικά στους 16 πόντους (48-32) και εν συνεχεία στους 22 πόντους (58-36), με τον Ολυμπιακό, μετά το αρχικό 4-6 τρίποντα, να έχει 0-14! Ο Σφαιρόπουλος δεν πίστευε στα μάτια του με αυτά που έβλεπε, καθώς η διαφορά έφτασε τους 32 πόντους (72-40), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 72-44, με την Μπασκόνια να έχει σε αυτό το δεκάλεπτο το απίστευτο 36-14.

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος ήταν άνευ σημασίας, με τους Βάσκους να ανεβάζουν την διαφορά στους 34 πόντους (78-44) και να «κλειδώνει» στους  32 πόντους και στο τελικό 86-54.

Αν μπορεί να πει κάποιος πως κατάφερε να… επιπλεύσει από το σημερινό ναυάγιο του Ολυμπιακού, αυτός ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης, που τελείωσε το παιχνίδι με 13 πόντους και 6 ριμπάουντ. Από πλευράς Βάσκων, 19 πόντους είχε ο Βόιτμαν και από 13 οι Μπομπουά και Πουαρτιέρ αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 36-30, 72-44, 86-54