OLYMPIACOS BC

Break τίτλου στα μούτρα σας (vids)

Ένας Ολυμπιακός – καμικάζι, πέρασε σαν άνεμος μέσα από το ΟΑΚΑ, κάνοντας… πλάκα στον Παναθηναϊκό, επικρατώντας με 75-65, αρπάζοντας το πλεονέκτημα της έδρας, μέσα από τα χέρια του Παναθηναϊκού και πλέον, στο παιχνίδι της Πέμπτης, οφείλει να κάνει το 2-0 και να αποκτήσει τεράστιο προβάδισμα για τον τίτλο.

Ο Ρόμπερτς ήταν το σημείο αναφοράς του Ολυμπιακού στο ξεκίνημα του αγώνα, καθώς ο Αμερικανός πέτυχε τους 7 από τους 9 πόντους στο γρήγορο 4-9 των «ερυθρόλευκων στο 3’.  Ο Παναθηναϊκός έκανε το πρώτο του προσπέρασμα στο 7’ με δύο τρίποντα των Αντετοκούνμπο – Τζέιμς (15-13), ο Μάντζαρης απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 15-16, όμως ο Τζέιμς με τετράποντο (!), έγραψε το 19-16, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με τους «πράσινους» μπροστά με 26-19 και τους Δαμιανό και Παναγιώτου να έχουν ήδη φορτώσει τον Γιώργο Πρίντεζη με 3 φάουλ από το… πουθενά!

Ακόμα ένα τρίποντο, με τον Σίνγκλετον, έφερε για πρώτη φορά τον Παναθηναϊκό στο +10 (29-19), όμως κάπου εκεί, κάτι ο Ολυμπιακός που αντέδρασε, κάτι ο Παναθηναϊκός που αστόχησε σε πολλά σουτ, έφεραν ένα επιμέρους σκορ 1-14 για τους «ερυθρόλεκους», που τους έφεραν μπροστά με 30-33 και με 32-35 στο πρώτο 20λεπτο.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με ένα 0-4 για το 32-39 στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους «ερυθρόλευκους» να διατηρούν το υπέρ τους +7 μέχρι το 25 (40-47), παρά το γεγονός πως  οι γνωστοί γκριζοπράσινοι mvp φόρτωσαν από το ξεκίνημα ΚΑΙ τον Μιλουτίνοφ με 3 φάουλ… ανακάλυψη, ενώ το τέταρτο φάουλ του Πρίντεζη στο 26’ προκάλεσε… γέλια μέχρι δακρύων.  Καλάθης και Τζέιμς έφεραν τον Παναθηναϊκό σε απόσταση βολής (45-47), όμως ο Ολυμπιακός διατήρησε το υπέρ του προβάδισμα, μέχρι το φινάλε της τρίτης περιόδου (49-52).

Πέντε συνεχόμενοι  πόντοι του Στρέλνιεκς, έφεραν το 49-57 για τον Ολυμπιακό, 8 λεπτά πριν το φινάλε της αναμέτρησης,  όμως οι MVP έπιασαν δουλειά, χρεώνοντας τους «ερυθρόλευκους» με 5 φάουλ σε 3 λεπτά, πετώντας έξω με 5 φάουλ σε 20 δευτερόλεπτα τον Μιλουτίνοφ! Χαρακτηριστικό πως το πρώτο φάουλ του Παναθηναϊκού χρεώθηκε στο 35, με το σκορ στο 59-63, όμως Παπανικολάου και Μπόγρης έστειλαν τον Ολυμπιακό στο +9 (59-68) στο 36’ και ο Μάντζαρης με τρίποντο πετυχαίνει το 60-71 στο 37’ και… άντε γεια, με το τελικό 65-75 να φέρνει το πλεονέκτημα της έδρας στον Πειραιά και να μετατρέπει το ΣΕΦ την Πέμπτη σε… πράσινο τόπο μαρτυρίου.

Μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησε ο Κώστας Παπανικολάου με 14 πόντους. 12 πόντους με μεγάλα σουτ, ειδικά στο ξεκίνημα του ματς, είχε ο Ρόμπερτ, με τον Μάντζαρη να προσθέτει 11 με 3/4 τρίποντα και τον Παπαπέτρου 10. Από πλευράς Παναθηναϊκού, εκτός από τους… γνωστούς, ξεχώρισε ο Τζέιμς με 23 πόντους και ο Σίνγκλετον με 18.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 32-35, 49-52, 65-75