OLYMPIACOS BC

Χαλάρωσε και… το πλήρωσε

Ένα απίστευτο σερί 0-18 (από το 42-41) που έτρεξε η Μπαρτσελόνα στο τρίτο δεκάλεπτο, ήταν αυτό που ουσιαστικά καταδίκασε σε ήττα τον Ολυμπιακό με 63-90. Οι «ερυθρόλευκοι», ίσως λόγω των συνεχόμενων θετικών αποτελεσμάτων, μπήκαν… χαλαρά απέναντι σε μία αδιάφορη, πλην όμως εξαιρετικά ταλαντούχα ομάδα και το πλήρωσαν, όχι απλά με μια ήττα, αλλά με μία προγράμματος  συντριβή.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να «κτυπά» από το… ζωγραφιστό και να παίρνει το πρώτο του προβάδισμα στα 5.50 πριν το τέλος, με τον Σπανούλη (8-6). Η Μπαρτσελόνα απάντησε με γκολ – φάουλ του Τόμιτς για το 12-13, ενώ ο Μόερμαν έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα τριών πόντων για τους Καταλανούς (12-15 στο 7’). Το σερί της Μπαρτσελόνα ανέβηκε στο 0-8, μετά το τρίποντο του Μόερμαν (12-18), το οποίο έσπασε ο Μιλουτίνοφ με εντυπωσιακό κάρφωμα, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με την Μπαρτσελόνα μπροστά με πέντε πόντους (17-22).

Τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι του Τζαμέλ Μακλίν έφεραν τον Ολυμπιακό σε απόσταση βολής (23-24), τον Ναβάρο να σκοράρει από την περιφέρεια (23-27), τον Μακλίν να απαντά εκ νέου για τα 25-27, τους φιλοξενούμενους, όμως να τρέχουν ένα 0-5 για το 25-32. Ο Ολυμπιακός, πάντως, επέστρεψε σχετικά γρήγορα και με πρωταγωνιστή πάντα τον Μακλίν, μείωσε στον πόντο (33-34) στο 16’, με το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται με την Μπαρτσελόνα μπροστά με δύο πόντους (38-40).

Με τρίποντο του Παπαπέτρου για το… προσπέρασμα (41-40), ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο, όμως η Μπαρτσελόνα απάντησε με ένα απίστευτο 0-18 (!!)  για το 41-58 στο 26! Το σερί των Καταλανών έσπασε ο Πρίντεζης για το 43-57, ενώ τέσσερις σερί πόντοι του Μακλίν, έριξαν την διαφορά στους 10 πόντους (47-57) στο 28’, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τους Καταλανούς μπροστά με 11 πόντους (52-63).

Με τον χειρότερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε η τέταρτη και τελευταία περίοδος, καθώς η  Μπαρτσελόνα σκόραρε έξι αναπάντητους πόντους (Ναβάρο, Μόερμαν) για το 52-69 στο 31’ και πλέον οι «ερυθρόλευκοι»  ήθελαν ένα… θαύμα για να γυρίσει το παιχνίδι. Αυτό το θαύμα όχι μόνο δεν ήρθε, αλλά ο Ολυμπιακός… δεν βλεπόταν στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπως δείχνει και το επιμέρους 11-27 , με την Μπαρτσελόνα να φεύγει με έναν ανέλπιστο θρίαμβο από το ΣΕΦ με 90-63, προσγειώνοντας στην πραγματικότητα τους Πειραιώτες, που θέλει τις νίκες να έρχονται μόνο με λίτρα ιδρώτα και αγωνιστική προσήλωση στο 100%.

Ο Τζαμέλ Μακλίν με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ ξεχώρισε από πλευράς Ολυμπιακού, με τον Πρίντεζη να έχει 14 πόντους και τον Σπανούλη 10. Για την Μπαρτσελόνα, 19 πόντους και 10 ριμπάουντ είχε ο Τόμιτς, 17 πόντους και 13 ριμπάουντ ο Μόερμαν, 14 ο Κοπόνεν, 13  ο Ερτέλ και 12 ο Οριόλα.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 38-40, 52-63, 63-90