ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Χασάν τον λένε και όλοι οι αλλόθρησκοι κλαίνε (video)

Ανέβηκε πριν 4 εβδομάδες // Προβολές άρθρου: - υπο ενημέρωση -

Το ρολόι έδειχνε και πάλι τις καθυστερήσεις της αναμέτρησης της Νέας Σμύρνης και όλοι οι… αλλόθρησκοι, είχαν ήδη… ακονίσει την γλώσσα τους, έτοιμοι να αρχίσουν τα… δικά τους, μετά την γκέλα που ερχόταν. Φαίνεται, όμως, πως δεν έχουν βάλει μυαλό, έτσι… τιμωρήθηκαν. Όπως και στο παιχνίδι με τον Αστέρα Τρίπολης, έτσι και απέναντι στον Πανιώνιο, ο Θρύλος κρατούσε το καλύτερο για το φινάλε. Τότε ήταν ο Νάτχο, τώρα ο Χασάν και….. μπαμ και κάτω.

Ο Ολυμπιακός μπήκε από το πρώτο λεπτό δυνατά στο ματς και απείλησε σχεδόν με την… σέντρα, όταν ο Φετφατζίδης κέρδισε φάουλ σε πλεονεκτική θέση, όμως το κτύπημα του Φορτούνη πέρασε ψηλά άουτ.

Στο 8’ ο αρχηγός του Ολυμπιακού βρήκε με… μαγικό τρόπο τον Τσιμίκα στην πλάτη της άμυνας του Πανιωνίου, όμως ο αμυντικός του Θρύλου ανακόπηκε με οφσάιντ, σε μία εξαιρετικά οριακή φάση, ενώ στο 12’ ο Ποντένσε προσπάθησε να εκμεταλλευτεί  λάθος του Μπανανά, όμως έκανε ένα ισχνό σουτ και ενώ ο Φετφατζίδης ήταν ξεμαρκάριστος δίπλα του.

Το γήπεδο συνέχισε να… γέρνει προς την περιοχή του Μανοΐλοβιτς, με τον Μπουχαλάκη να βρίσκει με κάθετη τον Γκερέρο στο 15’, όμως το τελείωμα του τελευταίου ήταν κακό, ενώ χρειάστηκε να φτάσουμε στο 17’ για να έρθει η πρώτη τελική από πλευράς γηπεδούχων, με τον Κεϊτά, όμως, να μην ανησυχεί τον Γιαννιώτη.

Στο 19’ ο Ολυμπιακός… άγγιξε το γκολ, όταν μετά από εξαιρετικό συνδυασμό Φορτούνη, Ομάρ, ο τελευταίος έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, βρίσκοντας τον Φετφατζίδη σε θέση βολής, όμως το σουτ του Έλληνα μεσοεπιθετικού, δεν βρήκε στόχο.

Στο 21’ ο Πανιώνιος βγήκε ταχύτατα στην αντεπίθεση, με τον Μασούρα να γίνεται κάτοχος της μπάλας, να… αδειάζει τον Μεριά, όμως να σημαδεύει… ουρανό, ενώ ο ίδιος παίκτης ήταν αυτός που στο αμέσως επόμενο λεπτό, προσπάθησε να νικήσει με συρτό σουτ τον Γιαννώτη, με την μπάλα να περνά άουτ.

Ο Ολυμπιακός απείλησε εκ νέου και μάλιστα εις διπλούν, σε διάστημα τριών λεπτών, αρχικά στο 29’, όταν και ο Φορτούνης βρήκε τον Γκερέρο, όμως το σουτ του Ισπανού πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Μανοΐλοβιτς, ενώ στο 32’  το φαλτσαριστό σουτ του Φετφατζίδη δεν βρήκε στόχο. Οι γηπεδούχοι είχαν ακόμα μία καλή στιγμή στο 39’, όταν και ο Γιαννιώτης έπεσε στα πόδια του Κόρμπου, με το ισόπαλο 0-0 να παραμένει μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους.

Με μία μεγάλη ευκαιρία, από πλευράς Πανιωνίου, ξεκίνησε το β’ μέρος, με τον Μασούρα να γυρίζει στον Κόρμπο, τον τελευταίο να κάνει το σουτ και τον Γιαννιώτη να αποκρούει εξαιρετικά, ενώ στο 63 και πάλι ο Μασούρας, ο κορυφαίος των γηπεδούχων, έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Γιαννιώτη, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στο 67’ ο Κότνικ, ο οποίος είχε περάσει στο παιχνίδι στο 61’, στην θέση του τραυματία Μανοΐλοβιτς, είπε «όχι» στο σουτ του Νάτχο, που είχε αντικαταστήσει από το 58’ τον Φορτούνη, στο 79’ το εξαιρετικό σουτ του Σπιριντόνοβιτς, πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Γιαννιώτη, ενώ ίδια κατάληξη είχε η προσπάθεια του παίκτη του Πανιωνίου στο 84’.

Στο 85’ ο Χασάν έπιασε την κεφαλιά από καλή θέση, όμως ήταν αδύναμη και κατέληξε στην αγκαλιά του Κότνικ, στο 87’ ο Φετφατζίδης έκανε την ατομική προσπάθεια και το σουτ, με την μπάλα να περνά ψηλά άουτ, ενώ ίδια κατάληξη είχε και το μακρινό σουτ του Χασάν στο 89’.

Τελικά, η μοίρα ήθελε φινάλε ανάλογο με αυτό του αγώνα απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης.  Ήταν το 92’ λεπτό και πάλι, όταν και μετά από σέντρα του Ομάρ από τα δεξιά, ο Χασάν με κεφαλιά, νικά τον Κότνικ, πετυχαίνοντας το 1-0 , σκορ το οποίο δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε, με τον Θρύλο να παίρνει ακόμα μία συγκλονιστική νίκη, στο φινάλε της αναμέτρησης.

Πανιώνιος: Μανοϊλοβιτς (61’ Κότνικ), Παπαγεωργίου, Μπανανά, Ντομίνγκες, Κούρντι, Κεϊτά, Κόρμπος, Μασούρας (83’ Οικονομίδης), Τσιλούλης (79’ Μανθάτης), Ντουρμισάϊ, Σπιριντόνοβιτς.

Ολυμπιακός: Γιαννιώτης, Ελαμπντελαουί, Μεριά, Βούκοβιτς, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης (74’ Χασάν), Καμαρά, Φετφατζίδης, Φορτούνης (58’ Νάτχο), Ποντένσε (81′ Χριστοδουλόπουλος, Γκερέρο.