ΒΟΛΕΪ

«Χαστούκι» με το… καλημέρα

Ο Ολυμπιακός έχει σαν στόχο το 7ο συνεχόμενο πρωτάθλημα, όμως για να συμβεί κάτι τέτοιο, θα πρέπει να εκλείψουν εμφανίσεις σαν την σημερινή. Τα κορίτσια του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς φάνηκαν ανέτοιμα απέναντι στον περσινό φιναλίστ Άρη, με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την εντός έδρας ήττα με 2-3 και να ξεκινήσουν με το… αριστερό, τις υποχρεώσεις τους στο νέο πρωτάθλημα.

Ο Άρης δεν έφτασε τυχαία μέχρι τους τελικούς του πρωταθλήματος και το απέδειξε με το… καλημέρα της νέας σεζόν, αιφνιδιάζοντας στον απόλυτο βαθμό τις «ερυθρόλευκες», όπως δείχνει το 11-25 του πρώτου σετ.

Η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν άμεση, καθώς τα κορίτσια του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς… έπιασαν από τον λαιμό τις «κιτρινόμαυρες», με το 25-14 να δείχνει πως το ματς είχε μπει στις… σωστές ράγες. Αμ δε. Ο Άρης απάντησε και πάλι και με το 21-25 πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ, εξασφαλίζοντας τουλάχιστον έναν βαθμό από την αποψινή αναμέτρηση. Το 25-18 του τέταρτου σετ έστειλε την αναμέτρηση σε tie break, όμως και εκεί τα κορίτσια του Άρη φάνηκαν πιο έτοιμα φτάνοντας στο 13-15 και στην μεγάλη νίκη, μέσα στον Ρέντη, επί του πρωταθλητή Ολυμπιακού, με 2-3.

Τα σετ: 11-25, 25-14, 21-25, 25-18, 13-15