ΠΟΛΟ ΑΝΤΡΕΣ

ΔΑΚΡΥΑ ΧΑΡΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΕΓΑ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ!

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ. ΟΠΩΣ ΤΟ 2002 ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ, ΟΙ ΕΡΥΘΡΟΛΕΥΚΟΙ ΕΚΑΝΑΝ ΜΕΓΑ ΑΘΛΟ ΚΑΙ ΠΗΡΑΝ ΤΟ ΒΑΡΥΤΙΜΟ ΤΡΟΠΑΙΟ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΓΕΝΟΒΑ. ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΙ ΟΙ ΠΑΙΚΤΕΣ ΤΟΥ ΘΟΔΩΡΗ ΒΛΑΧΟΥ, ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΟΥ ΘΡΥΛΟΥ ΚΑΙ Η ΚΟΥΠΑ ΗΡΘΕ ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ.

ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΠΡΟ ΡΕΚΟ 9-7

Στις πρώτες επιθέσεις φάνηκε το άγχος των δύο ομάδων αφού έγιναν βεβιασμένα σουτ, χωρίς ιδιαίτερες προϋποθέσεις.

Ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ με τον Ομπράντοβιτς, στον παίκτη παραπάνω, 2:41 πριν από το τέλος του πρώτου οκταλέπτου. Η Προ Ρέκο ισοφάρισε με τον Μάντιτς, με δυνατό μακρινό σουτ, όμως ο Ολυμπιακός απάντησε και πήρε και πάλι το προβάδισμα, με τον Μπούσλιε αυτή την φορά να σκοράρει, μετά από ασίστ του Μυλωνάκη, με το 2-1 να είναι το σκορ του πρώτου οκταλέπτου.

Η Προ Ρέκο ισοφάρισε με τον Μολίνα από θέση οφσάϊντ, το οποίο όμως δεν υποδείχθηκε, 5:27 πριν από το τέλος του ημιχρόνου. Ο Γούνας αιφνιδίασε δίνοντας εκ νέου προβάδισμα στον Θρύλο με 3-2, όμως στην αμέσως επόμενη επίθεση η Προ Ρέκο ισοφάρισε και πάλι, αυτή την φορά με τον Ιβοβιτς. Ο Φουντούλης έδωσε τη λύση, στον παίκτη παραπάνω, για το 4-3 και ο Πάβιτς σε δύο περιπτώσεις έδειξε την κλάση του. Ομως σε μία φάση όπου ο Μυλωνάκης τραυματίστηκε, ο Ντι Φούλβιο επωφελήθηκε και ισοφάρισε σε 4-4. Μετά από σουτ του Ομπράντοβιτς στο δοκάρι , η Προ Ρέκο βγήκε στην αντεπίθεση και κέρδισε πέναλτι, όμως το απέκρουσε ο Πάβιτς, με το πρώτο ημίχρονο να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες με 4-4.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ, με 5-4, με μακρινό σουτ του Γιάννη Φουντούλη, ενώ με τον ίδιο τρόπο ο Δερβίσης έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στους πρωταθλητές Ελλάδος. Ο Ντι Φούλβιο απάντησε μειώνοντας και πάλι στο γκολ και με τον Αλεσιάνι, στην κόντρα, ισοφάρισε με 6-6, 1:20 πριν από το τέλος του τρίτου οκταλέπτου. Αλλά ο πρώτος σκόρερ του Θρύλου στην Ευρώπη, ο Γενηδουνιάς είχε την λύση, πετυχαίνοντας το 7-6, στον παίκτη παραπάνω, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο οκτάλεπτο.

Εξι λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα, ο Γιάννης Φουντούλης πυροβολεί για το 8-6, ενώ και πάλι ο Φουντούλης, το τέταρτο γκολ του στο ματς, πετυχαίνει το 9-6, 4:11 πριν από το τέλος του αγώνα. Ο Ετσεμπίκε σε σουτ του έκανε, ο Πάβιτς προσπάθησε να συγκρατήσει την μπάλα, η οποία δεν φάνηκε να περνάει ολόκληρη τη νοητή γραμμή, όμως το γκολ μέτρησε, 9-7, 2:30 πριν από το τέλος.