OLYMPIACOS WOMEN

Δεύτερη ήττα για τα κορίτσια του Θρύλου

Την δεύτερη ήττα του σε ισάριθμα παιχνίδια στην Ευρωλίγκα γυναικών, υπέστη ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκες» άντεξαν μόλις 15 λεπτά απέναντι στην περσινή φιναλίστ Σόπρον, με την Ουγγρική ομάδα να βρίσκει ρυθμό από ταμ ισά και μετά και να φτάνει στην εύκολη επικράτηση με 85-69

Ο Ολυμπιακός κοίταξε στα μάτια την περσινή φιναλίστ της διοργάνωσης, Σόπρον, στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τις «ερυθρόλευκες» να προηγούνται με τέσσερις πόντους στο 4’ (11-15) και στο 8’ (19-23), την γηπεδούχο ομάδα, όμως, να «τρέχει» ένα 10-2 στο τελευταίο δίλεπτο, κλείνοντας την περίοδο μπροστά με 29-25. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να βάζει… δύσκολα στην Σόπρον και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, καθώς η Παυλοπούλου έγραψε το 31-32 στο 14’. Όπως, όμως και στο πρώτο δεκάλεπτο έτσι και τώρα,  Σόπρον είχε τον τελευταίο λόγο και σε αυτή την περίοδο και με ένα εκπληκτικό 13-0, μετέτρεψε το 0-1 σε +12 (44-32), προβάδισμα το οποίο διατήρησε μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου (51-39).

Με ένα γρήγορο 0-4, ο Ολυμπιακός κατάφερε να ρίξει την διαφορά στους 8 πόντους (51-43), όμως η Σόπρον απάντησε με την σειρά της με ένα 9-3, ανεβάζοντας και πάλι την διαφορά στους 14 (60-46) και δεν κοίταξε ποτέ πια πίσω. Η γηπεδούχος ομάδα έκλεισε το δεκάλεπτο στο +15 (68-53), πέρασε για πρώτη φορά το +20 στο 36’ (81-60) και έφτασε στην άνετη, όπως εξελίχθηκε, νίκη με  85-69, που την φέρνει στο 1-1, έναντι 0-2 του Θρύλου.

Τα δεκάλεπτα: 29-25, 51-39, 60-46,85-69