ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Δεν γλιτώνουν στο ΟΑΚΑ

Όλα τα είχε ο Ολυμπιακός στο παιχνίδι απέναντι στην ΑΕΚ, πάθος, πίεση, κυκλοφορία, ευκαιρίες, το μόνο που του έλειψε ήταν τα γκολ, με τον Μπάρκα να κάνει το παιχνίδι της ζωής του και το 0-0 να παραμένει μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης, τους «ερυθρόλευκους», όμως, να γνωρίζουν πως αν επαναλάβουν αντίστοιχη εμφάνιση στο ΟΑΚΑ και επειδή δεν γίνεται κάθε μέρα να είναι του «Αγίου Μπάρκα» και της «Αγίας Τύχης», η πρόκριση δεν χάνεται.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι με το πόδι πατημένο στο γκάζι και… άγγιξε το γκολ δύο φορές σε ένα λεπτό, όμως ισάριθμες ήταν οι επεμβάσεις του Μπαρκα, που κράτησε το μηδέν. Η πρώτη στο 6’, όταν και μετά από σέντρα του Μάριν από τα δεξιά, ο Τζούρτζεβιτς πετάχτηκε στην πλάτη της άμυνας, έκανε την προβολή, με τον πορτιέρε της ΑΕΚ να βγάζει με το πόδι, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό και μετά από νέο γέμισμα του Μάριν, ο Ζιλέ έκανε το πλασέ στην κίνηση, με τον Μπάρκα να αποκρούει με γροθιές.

Η πίεση του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και στο 12’ το φάουλ του Φορτούνη, από καλή θέση και δεξιά έξω από την μεγάλη περιοχή, πέρασε πάνω από τα «κιτρινόμαυρα» δοκάρια, ενώ στο 26’ Τζούρτζεβιτς και Φορτούνης συνδυάστηκαν, με τον Σέρβο να είναι ο τελικός αποδέκτης της μπάλας, το τελείωμα του, όμως, να μην είναι το ιδανικό.

Το πρώτο σουτ από πλευράς ΑΕΚ ήρθε στο 34’ με τον Τσιγκρίνγκι (μπλόκαρε ο Προτό), ενώ στο 37’, μετά από νέο γέμισμα του Μάριν, ο Σισέ πρόλαβε στην έξοδο τον Μπάρκα, όμως η κεφαλιά του δεν βρήκε στόχο. Έτσι, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να έχει τον απόλυτο έλεγχο, χωρίς, όμως, σκορ, κυρίως λόγω του Μπάρκα.

Ίδια η εικόνα και στο ξεκίνημα, με τον Ολυμπιακό να μπαίνει πιο δυνατά και να απειλεί στο 54’ με τον Σεμπά, το σουτ του οποίου πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μπάρκα.  Στο 55’ ο Μιραλάς πέρασε στο παιχνίδι στην θέση του Σεμπά και ένα λεπτό αργότερα, με εξαιρετική προσπάθεια, έβγαλε τον Φορτούνη σε θέση για γκολ, όμως το πλασέ του Έλληνα άσου πέρασε άουτ, σε ακόμα μία τεράστια «ερυθρόλευκη» ευκαιρία, ενώ στο 61’ το πλασαριστό σουτ του Μάριν δεν βρήκε στόχο.

Όπως και στο πρώτο μέρος, έτσι και στην επανάληψη, ο Τσιγκρίνσκι ήταν αυτός που έκανε την πρώτη τελική για την «Ένωση», με την κεφαλιά του αμυντικού της ΑΕΚ να περνά μακριά από τα δοκάρια του Προτό.  Στο 78’ οι «ερυθρόλευκοι» βγήκαν ταχύτατα στην αντεπίθεση με Μιραλάς και Τζούρτζεβιτς, με τον Βέλγο να τροφοδοτεί τον Φορτούνη, όμως τον τελευταίο να αργεί χαρακτηριστικά, σπαταλώντας την ευκαιρία.

Τίποτα δεν άλλαξε στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τους παίκτες του Όσκαρ Γκαρσία να απογοητεύονται όσο δεν ερχόταν το γκολ, τους «κιτρινόμαυρους» να παίζουν ξεκάθαρα για το 0-0, το οποίο έμεινε μέχρι το φινάλε.

Ολυμπιακός: Προτό, Φιγκέιρας,Κούτρης (85’ Νικολάου), Μποτία, Σισέ, Ζιλέ, Ρομαό, Φορτούνης, Σεμπά ( 55’ Μιραλάς), Μάριν (76’ Ανδρούτσος), Τζούρτζεβιτς

ΑΕΚ: Μπάρκας, Λαμπρόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Γκάλο, Μπακάκης, Γαλανόπουλος (90’ Σιμόες), Κονέ, Λόπες, Λιβάια (77’ Μπακασέτας), Χριστοδουλόπουλος (83’ Μασούντ), Αραούχο