OLYMPIACOS BC

“Διπρόσωπος” ο Ολυμπιακός στη Μόσχα

Ο Ολυμπιακός παρουσίασε δύο πρόσωπα στο παιχνίδι απέναντι στην Εφές και τελικά γνώρισε την ήττα με 78-70 στον ημιτελικό του «Gomelsky Cup», «πληγωμένος» από το πολύ κακό πρώτο του ημίχρονο.

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ μετά το πρώτο μισό του αγώνα, στο οποίο παρουσίασε κακό πρόσωπο με πολλά προβλήματα σε επίθεση και άμυνα, βρέθηκε να χάνει με 25 πόντους διαφορά. Σε εκείνο το σημείο, με όπλο αρχικά τον εξαιρετικό Σάσα Βεζένκοφ και στη συνέχεια τους Στρέλνιεκς, Τίμα, Μιλουτίνοφ, ΛεΝτέι και Μάντζαρη άλλαξε πρόσωπο και μείωσε στους 7 λίγο πριν το τέλος. Σε εκείνο το σημείο μάλιστα, αν το τρίποντο του Τουπάν έβρισκε στόχο, η διαφορά θα πήγαινε στους 4 και θα είχαμε… άλλο ματς. Παρόλα αυτά ο Γάλλος αστόχησε, η Εφές ήταν ψύχραιμη στο τέλος και πήρε τη νίκη-πρόκριση στον τελικό του τουρνουά.

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση με την Εφές να παίρνει τα ηνία. Οι Τούρκοι στο 7’ είχαν ήδη φτάσει την διαφορά στους 9 πόντους, με τους Πειραιώτες να δείχνουν «κολλημένοι» επιθετικά. Κάπως έτσι κύλλησε και το υπόλοιπο δεκάλεπτο με την Εφές να προηγείται με 15-21.

Η δεύτερη περίοδος επίσης ανήκε στην Εφές. Οι παίκτες του Αταμάν έβρισαν λύσεις σε επίθεση και άμυνα, με τον Ολυμπιακό να κάνει πολλά λάθη, τα οποία μεταφράστηκαν σε καλάθια των Τούκρων. Η διαφορά εκτοξεύτηκε πάνω από τους 20 και το ημίχρονο έκλεισε στο 28-51.

Οι Πειραιώτες προσπάθησαν να μειώσουν με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, όμως παρά την βελτίωση στην άμυνα, τα επιθετικά προβλήματα παρέμειναν. Η «ψαλίδα» παρέμεινε στους +20 μέχρι και το 29’, όταν και ο Ολυμπαικός με τον Βεζένκοφ να βρίσκει εξαιρετικές επιλογές επιθετικά (8π. 1ασ. σε αυτό το διάστημα) έκλεισε το δεκάλεπτο στο 47-63.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυναμικά στο τέταρτο δεκάλεπτο  και η άμυνα των παικτών του Μπλατ με τις πολλές αλλαγές απέδωσε. Η Εφές έμεινε με μόλις 2 πόντους στα πρώτα λεπτά. Η διαφορά έπεσε στους 9 (57-66). Η Εφές ανέβασε και πάλι την διαφορά στους 13, όμως ο Ολυμπιακός απάντησε και μείωσε στους 7 (65-72 38’). Ένα άστοχο τρίποντο του Τουπάν σε εκείνο το σημείο και 2 βολές του Σιμόν έκαναν το 65-74. Κάπου εκεί οι Πειραιώτες έμειναν από δυνάμεις και δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν και πάλι, γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 70-78.

Δεκάλεπτα: 15-21, 28-51, 47-63, 70-78.