ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Δυστυχώς…

Με την πλάτη στον τοίχο βρίσκεται η ομάδα του Ολυμπιακού, που γνώρισε την ήττα και στο δεύτερο παιχνίδι των τελικών, με 20-13, απέναντι στην ΑΕΚ και, όντας πίσω με 2-0 στην σειρά, χρειάζεται να κάνει την υπέρβαση, για να φτάσει στην κατάκτηση του τίτλου.

Οι «ερυθρόλευκοι», παρότι είχαν τον Κώστα Τσιλιμπάρη σε καλή ημέρα, δεν μπόρεσαν να βρουν ρυθμό στην επίθεση και σε αυτόν τον δεύτερο τελικό τους στοίχισε η έλλειψη αγώνων καθώς ήταν μόλις ο τέταρτος μέσα σε 45 ημέρες. Το παιχνίδι στο ΟΑΚΑ ήταν κλειστό  στα πρώτα δέκα λεπτά, με την ΑΕΚ να προηγείται με 2-0 αλλά τον Ολυμπιακό να απαντάει άμεσα και με δυο τέρματα του Τζηρά να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα. Ο Κώστας Τσιλιμπάρης με οκτώ επεμβάσεις ήταν ο πρωταγωνιστής της ομάδας του, ωστόσο οι παίκτες του Γιώργου Ζαραβίνα δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις απέναντι στην άμυνα των γηπεδούχων και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 12-5. Στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου οι Πειραιώτες βρήκαν κάποιους διαδρόμους στην επίθεση, μείωσαν προσωρινά, ωστόσο δεν κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση και γνώρισαν την ήττα με 20-13. Ο τρίτος τελικός θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη (30/5), στις 17:30. στο Ρέντη.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Γιώργος Ζαραβίνας, δήλωσε στο osfp.gr: «Είναι μια άσχημη στιγμή για την ομάδα. Ήμασταν απογοητευτικοί στο κομμάτι της επίθεσης. Δεν έχω παράπονο από την αγωνιστικότητα των παικτών μου στην άμυνα. Η επόμενη μέρα είναι μονόδρομος. Θα πρέπει σε τρεις μέρες να κερδίσουμε το παιχνίδι στην έδρα μας, να πάμε βήμα βήμα και να εξαντλήσουμε τις πιθανότητες μας».

ΑΕΚ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 20-13

Τα πεντάλεπτα: 2-0, 2-2, 5-3, 6-3, 10-4, 12-5 (ημ), 14-7, 16-8, 17-9, 18-9, 20-11, 20-13

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Νικολαϊδης Χ., Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος, Γεωργιάδης, Χόγκας 4, Ζαμπούνης 4, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας, Λόκεν 2, Δομπρής 1, Βαμβακάς, Αργυρού 3, Μαντζόπουλος,  Βραζάλιτσα 3, Μυλωνάς 3.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τσακνής, Κωστακίδης 1, Κρητικός 2, Πετρίσεβιτς 2, Τζηράς 2, Καραμπουρνιώτης, Μισαηλίδης 1, Σκρόμπιτς 1, Στούμπης 2, Κανδύλας 1, Σανίκης , Αλβανός , Παπαδιονυσίου 1 , Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Χάλαρης