OLYMPIACOS BC

Έχει άλλη μία ευκαιρία

Ανέβηκε πριν 6 μήνες // Προβολές άρθρου: - υπο ενημέρωση -

Δεν τα κατάφερε στην «Ζαλγκίριο Αρίνα» ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι», παρά τα καλό ξεκίνημα τους στο παιχνίδι, στην συνέχεια εμφανίστηκαν κατώτεροι του αναμενόμενου, όντας κακοί, τόσο επιθετικά, όσο και αμυντικά, με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την συντριβή με 80-60, που τους φέρνει με την πλάτη στον τοίχο. Η ομάδα του Πειραιά, όμως, έχει ακόμα μία τελευταία ευκαιρία να… σώσει την παρτίδα, σε δύο βράδια στο ίδιο γήπεδο και να φέρει την σειρά για ένα πέμπτο και τελευταίο παιχνίδι στο ΣΕΦ, όπως και πέρσι με την Εφές.

Ο Ολυμπιακός μπήκε αρκετά συγκεντρωμένος στο παιχνίδι, αποκτώντας ένα γρήγορο προβάδισμα 6 πόντων στο τετράλεπτο (4-10). Οι γηπεδούχοι, με την βοήθεια του κόσμου τους, μείωσαν στον πόντο (15-16 στο 8’), για να περάσουν μπροστά με καλάθι του Ούντριχ (17-16) και να κλείσουν τα δεκάλεπτο μπροστά με 21-19.

Ένα καλάθι του Γιανκούνας, με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, έφερε την Ζαλγκιρις για πρώτη φορά στο +4 (23-19). Με γκολ – φάουλ  Ντέιβις, που για ακόμα ένα παιχνίδι… πληγώνει τους Πειραιωτες, έγραψε το 30-24. Νέο γκολ – φάουλ του Ντέιβις έγραψε το 33-24, ο Πάνγκος το 35-24 και ο Μίτσιτς το 37-24, με την Ζαλγκίρις να τρέχει ένα 16-5, το παιχνίδι να αρχίζει να. ξεφεύγει από το 15’ και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 47-36, καθώς ο Ολυμπιακός με ένα 0-6 στο φινάλε της περιόδου, κατάφερε να ρίξει την διαφορά, από τους 17 πόντους στους 11.

Ο Ολυμπιακός έπρεπε να αρχίσει να ρίχνει την διαφορά, αν ήθελε να παραμείνει ζωντανός στο κυνήγι της νίκης στην «καυτή Ζαλγκίριο Αρίνα». Η διαφορά έπεισε μετά από ώρα στους 10 πόντους (49-39), ενώ με πέντε σερί πόντους του Σπανούλη, ο Ολυμπιακος πλησίασε στους 7 (53-46) στο 26’. Ο Γιανκούνας, όμως, πλήρωσε με το ίδιο… νόμισμα τους «ερυθρόλευκους» και με εννιά σερί πόντους, έφερε και πάλι τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (62-47), με την Ζαλγκίρις να κλείνει την 3η περίοδο προηγούμενη εκ νέου με 17 πόντους, χάρη σε τρίποντο του Μίτσιτς στο φινάλε.

Τα πράγματα, πλέον, ήταν κάτι παραπάνω από δύσκολα, καθώς με την εικόνα που είχε ο Ολυμπιακός, τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση, δεν έδειχνε ικανός να γυρίσει παιχνίδι 17 πόντων σε μόλις 10 λεπτά. Αντίθετα, η διαφορά ανέβηκε στους 22 πόντους (78-56) και… κλείδωσε στους 20, με το τελικό 80-60 να φέρνει την Ζαλγκίρις στο 2-1 και ένα βήμα μακριά από το Final 4 του Βελιγραδίου.

Σπανούλης με 14 πόντους και Ρόμπερτς με 11 ήταν οι μόνοι που κάπως ξεχώρισαν από το «ερυθρόλευκο»… ναυάγιο, ενώ για την Ζαλγκίρις, ο Ντέιβις…. Σκότωσε τους Πειραιώτες για… τέταρτη σερί φορά, με 18 πόντους, ο Γιανκούνας είχε 13, τους 9 σερί την στιγμή που ο Ολυμπιακός μείωσε στους 7 και ο Πάνγκος 12.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 47-36, 67-50, 80-60