ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Εγκλημα Ευαγγέλου. Εκλεψε τη νίκη από τον Ολυμπιακό

Ήταν στραβό το κλήμα, το έφαγε και ο… Ευαγγέλου, με τον Ολυμπιακό να μένει στο 1-1 απέναντι στον Παναθηναϊκό, χάρη στο πέναλτι που… ανακάλυψε ο διαιτητής, σε ανατροπή του Ίνσουα, εκτός μεγάλης περιοχής του Προτό. Η αλήθεια είναι πως η εικόνα του Ολυμπιακού ήταν κακή, απέναντι σε μία ομάδα που, όχι μόνο την έχει γλεντήσει φέτος, κάθε πιθανό και απίθανο χωριό, αλλά έπαιζε και με 10 από το 61′, όμως ακόμα και έτσι θα έφτανε την νίκη που θα τον έβαζε και πάλι στο κυνήγι του τίτλου, αν δεν του στερούσε… τσαμπουκαλίδικα δύο βαθμούς ο ανεκδιήγητος διαιτητής.

Το γεγονός πως το παιχνίδι διεξαγόταν σε άδειες εξέδρες, επηρέασε σε τεράστιο βαθμό τον Ολυμπιακό. Χαρακτηριστικό πως χρειάστηκε να περάσουν 38 ολόκληρα λεπτά για να φανούν για πρώτη φορά απειλητικοί οι «ερυθρόλευκοι», όταν και μετά από βαθύ γέμισμα του Ρομαό, ο Οτζίτζα κατέβασε υπέροχα την μπάλα, με τον Κουρμπέλη, όμως, τελευταία στιγμή να κόβει τον Βέλγο μέσο. Παρά το κακό πρώτο 45λεπτο, όμως, ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να είχε πάρει κεφάλι στο σκορ με την εκπνοή του πρώτου μέρους όταν και ο Πάρντο έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, ο Μιραλάς κοντρόλαρε και σούταρε με την μία, είδε όμως την μπάλα να περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι του ακίνητου Βλαχοδήμου. Όσον αφορά τον Παναθηναϊκό, είχε δύο μακρινά σουτ των Δώνη στο 7’ και Κουλιμπαλί στο 25, τα οποία, όμως, δεν ανησύχησαν τον Προτό, με το 0-0 να παραμένει μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου.

Σε αντίθεση με το πρώτο μέρος, η επανάληψη ήταν πολύ καλύτερη, με τον Ολυμπιακό να… αγγίζει το γκολ στο 49’, όταν ο Οτζίτζα βρήκε τον Μιραλάς, με τον Βέλγο να πλασάρει από πλάγια θέση τον Βλαχοδήμο, τον τελευταίο, όμως, να διώχνει σε κόρνερ, ενώ στην συνέχεια της φάσης, η κεφαλιά με τον… ώμο του Ένχελς να κτυπά στο πάνω μέρος της δοκού και να περνά άουτ.

Έτσι, φτάσαμε στο 61ο λεπτό, όταν και ο Φορτούνης βρήκε τον Ανσαριφάρντ, με τον τελευταίο να ανατρέπεται από τον Οικονόμου και τον Ευαγγέλου να καταλογίζει το πέναλτι και να αποβάλλει τον παίκτη του Παναθηναϊκού. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Φορτούνης, που νίκησε τον Βλαχοδήμο για το 1-0.

Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός κατέβασε αδικαιολόγητα ταχύτητα, επιτρέποντας στον Παναθηναϊκό να κερδίσει μέτρα στο ματς. Παρόλα αυτά, όμως οι «ερυθρόλευκοι» είχαν δύο ευκαιρίες να… τελειώσουν το παιχνίδι, όμως αμφότερες τις σπατάλησε ο Τζούρτζεβιτς (είχε πάρει την θέση του Ανσαριφάρντ στο 77’), αρχικά στο 82’, όταν και μετά από κούρσα του Μιραλάς και προσποίηση του Φορτούνη, ο Σέρβος αντί να πλασάρει, τσίμπησε την μπάλα και την έστειλε πάνω από τα δοκάρια και εν συνεχεία τρία λεπτά αργότερα, όταν και έφυγε στην πλάτη της άμυνας, όμως αντί να τελειώσει την φάση, προτίμησε να γυρίσει προς τον Μιραλάς, με την άμυνα να κόβει.

Έτσι, αφού ο Ολυμπιακός δεν… τελείωσε τον Παναθηναϊκό, ήρθε ο… Ευαγγέλου να… τελειώσει τον Ολυμπιακό, με το πέναλτι που έδωσε στο 89’, σε ανατροπή του Ίνσουα ΕΚΤΟΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ από τον Ένχελς. Την μπάλα έστησε στα 11 βήματα ο Μουνιέ, που νίκησε τον Προτό, ισοφαρίζοντας σε 1-1, αποτέλεσμα που δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης.

Ολυμπιακός (Όσκαρ Γκαρσία): Προτό, Ένγκελς, Μποτία, Ομάρ, Χατζισαφί, Ταχτσίδης, Ρομαό, Πάρντο (88’ Μάριν), Οτζίτζα (55’ Φορτούνης), Μιραλάς, Ανσαριφάρντ (77’ Τζουρτζεβιτς).

Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Γιόχανσον, Κουρμπέλης, Οικονόμου, Ινσούα, Τζανδάρης, Κάτσε (65’ Μουνιέ), Κουλιμπαλί (80’ Χατζηγιοβάννης), Λουντ, Άλτμαν, Δώνης (65’ Αυλωνίτης).