OLYMPIACOS WOMEN

Έκανε… πλάκα ο Θρύλος

Τον τίτλο του φαβορί επιβεβαίωσε με τον καλύτερο τρόπο ο Ολυμπιακός απέναντι στον ΠΑΟΚ, με τις «ερυθρόλευκες» να διαλύουν τον «Δικέφαλο» με 90-56, στο σημαντικότερο παιχνίδι της ημέρας, για την φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η ομάδα του Πειραιά είχε τον έλεγχο σε όλη την διάρκεια του αγώνα, προηγήθηκε με 8 πόντους στο δεκάλεπτο (25-17) και 17 στο ημίχρονο (51-34), ανέβασε το προβάδισμα της στους 20 πόντους στο 30’ (69-49) και στο τελευταίο δεκάλεπτο… ξέσπασε, με τον ΠΑΟΚ να… παρατάει το ματς και τον Ολυμπιακό, με το επιμέρους 21-7, να δίνει διαστάσεις θριάμβου στην νίκη του, όπως δείχνει και το τελικό 90-56.

Η Τζέσικα Τόμας με 20 πόντους και οι Μάζιτς και Σωτηρίου με 15 η καθεμία, ξεχώρισαν από πλευράς Ολυμπιακού, ενώ για τον ΠΑΟΚ,  η Λύμουρα είχε 16 πόντους και η Τζάκσον 15.

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 90-56

Διαιτητές: Κωνσταντινίδου-Κώτσου

Δεκάλεπτα: 27-17, 51-34, 69-49, 90-56

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Τόμας 20(2), Μάζιτς 15(3), Σταμάτη, Σπυριδοπούλου 5(1), Παυλοπούλου 9(1), Νικολοπούλου 4, Σωτηρίου 15(2), Λίτσι 7(1), Τζόνσον 7, Κοσμά 7(1).

ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Πολυμένη, Λύμουρα 16(2), Κωτούλα 1, Λέξα, Καρλάφτη 10(2), Κριμιλή 1, Ταρπάγκου 2, Καρακούλα, Τζέλου, Γκόβαν 3,Τζακσον 15(1), Ουίλιαμς 8