ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Έκανε το δύο στα δύο ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός έκανε το δύο στα δύο, επικρατώντας του Δούκα με 30-23. Η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα είχε απο την αρχή τη διαφορά ασφαλείας στο σκορ και έτσι και τη διατήρησε ως το τέλος.

Η ροή του αγώνα

Ο Άρσιτς ήταν σε καλή μέρα για τους γηπεδούχους και σταμάτησε τον Κεδέρη σε δύο σερί τετ α τετ την ώρα που η ομάδα του Κώστα Μπούνα πίεζε για να μειώσει το σκορ. Με δύο σερί γκολ του Ρέινα με πέναλτι οι Πειραιώτες έφτασαν για πρώτη φορά στο +5 (11-6) στο 22ο λεπτό. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι δραματικά με τον Κρητικό να διαμορφώνει το 15-9 του πρώτου 30λεπτου.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης Ντούνης και Κεδέρης βρήκαν δίχτυα δίνοντας το δικαίωμα στον Δούκα να πλησιάσει στα τέσσερα τέρματα. Ο Ολυμπιακός όμως είναι και πάλι τις απαντήσεις και με Σανίκη, Λιάπη έφτασε στο 20-14 στο 42ο λεπτό.

Στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα ελάχιστα άλλαξαν όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα. Στα highlights η σπουδαία διπλή επέμβαση του Τσιλιμπάρη σε πέναλτι και σε τετ α τετ του Μωραΐτη. Ο τερματοφύλακας των νταμπλούχων Ελλάδος σταμάτησε και τον Κεδέρη σε πέναλτι. Με δύο σερί γκολ του Κανδύλα ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 28-20 με τον Δούκα να μειώνει σε 28-22 με γκολ του Παπαπούλιου. Τελικά ο Ολυμπιακός πήρε με άνεση τη νίκη με 30-23 με τον Σαμαρά να διαμορφώνει το τελικό σκορ.