OLYMPIACOS BC

Έπαιξε με την… φωτιά αλλά δεν κάηκε ο Ολυμπιακός

Την δεύτερη νίκη του σε ισάριθμες αγωνιστικές, για το πρωτάθλημα της Basket League, πανηγυρίζει ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι»… έπαιξαν με την φωτιά, απέναντι σε έναν εξαιρετικό αντίπαλο, όπως η Κύμη, όμως στο τέλος δεν… κάηκαν, καθώς το τρίποντο του Τουπάν από την γωνία βρήκε στόχο και τους Πειραιώτες να επιστρέφουν νικητές με 77-74 από την Χαλκίδα.

Σε προσωπική υπόθεση των Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ, εξελίχθηκε το ξεκίνημα της αναμέτρησης της Χαλκίδας, με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 7-8 στο 4’.  Ένα τρίποντο σε… νεκρό χρόνο και υπό πίεση, του Γιάνις Στρέλνιεκς, έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στον Ολυμπιακό (11-15 στο 6’), όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα 5-0 για το νέο προσπέρασμα με 16-15. Το τρίποντο του Μάντζαρη έφερε και πάλι το παιχνίδι στα ίσα (18-18), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τους γηπεδούχους μπροστά με 20-18.

Μάλιστα, ένα γκολ – φάουλ του Μαραγκού, με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, έφερε την Κύμη για πρώτη φορά στο +5 (23-18). Αυτή η εξέλιξη… θύμωσε τους «ερυθρόλευκους», που σε χρόνο… μηδέν, έτρεξαν ένα αρχικό σερί 0-7 για το 23-25 και ένα συνολικό επιμέρους 2-15 για το 25-33, με τον Ολυμπιακό να κρατά το υπέρ του προβάδισμα, μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους (32-39).

Με ένα 5-0 υπέρ των γηπεδούχων, gia to 37-39, ξεκίνησε η τρίτη περίοδος, με τον Γκος, όμως, από την περιφέρεια, να στέλνει και πάλι τον Ολυμπιακό στο +5 (37-42). Τρίποντο του Ουάσινγκτον έφερε και πάλι τους γηπεδούχους στον πόντο (44-45 στο 25’), με τον Σακς, μάλιστα, να βάζει την Κύμη μπροστά με 48-47 στο 28΄. Δύο βολές του ΛεΝτέι και ένα γκολ – φάουλ του Γκος, έφεραν ένα μικρό 0-5 για το 48-52, όμως ένα αντιαθλητικό του ΛεΝτέι, έδωσε την δυνατότητα στον Πουλιανάκη να σημειώσει πέντε σερί πόντους για το 53-52, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με την Κύμη μπροστά με 57-54, καθώς οι γηπεδούχοι… έτρεξαν ένα επιμέρους 9-2 στο φινάλε της περιόδου.

Συνεχόμενα τρίποντα των Στρέλνιεκς και Βεζένκοφ, έφεραν και πάλι τον Ολυμπιακό μπροστά με 59-60 στο 33’, με τον Λετονό να μπαίνει… καυτός στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν στην τελική ευθεία του αγώνα με προβάδισμα τριών πόντων (63-66 στο 35’), ενώ ακόμα ένα τεράστιο καλάθι του Στρέλνιεκς, έφερε τους Πειραιώτες στο +5 (63-68). Ο Ουάσινγκτον, όμως, έδειχνε… σεληνιασμένος, φέρνοντας μόνος του το παιχνίδι στα ίσα (68-68) στο 37’, ενώ ο Χόρτον με λέι απ, έβαλε την Κύμη μπροστά με 70-68. Δύο βολές του Τουπάν έφεραν και πάλι το ματς στα ίσα (70-70), όμως και ο Πουλιανίτης έκανε εκπληκτικό παιχνίδι για το 72-70. Απίστευτο φόλοου του Βεζένκοφ στα 94’’ για το 72-72, με τον Ουμπίλα να αστοχεί σε τρίποντο για την Κύμη, τον Πρίντεζη να ποστάρει και να σκοράρει για το 72-74 στα 56’’. Ο Ουάσινγκτον με ακόμα ένα καλάθι, ισοφάρισε σε 74-74 στα 40’’. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν βιάστηκαν να επιτεθούν, γύρισαν υπέροχα την μπάλα, βγάζοντας τον Τουπάν ξεμαρκάριστο, με τον Γάλλο να… πυροβολεί για το 77-74 στα 17’’.  Ο Σαγκς, αντί να κοιτάξει το τρίποντο, επιχείρησε (άστοχο) λέι απ, με τον Ολυμπιακό, έστω και δια… πυρός και σιδήρου, όπως δείχνει το τελικό 74-77, να φεύγει νικητής από την Χαλκίδα.

Νάιτζελ Ουίλιαμς – Γκος με 15 πόντους και 6 ασίστ και Νίκολα Μιλουτίνοφ, με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ, ξεχώρισαν για τους «ερυθρόλευκους». Σπουδαίο παιχνίδι πραγματοποίησε, τόσο ο Τουπάν, με 12 πόντους και το νικητήριο τρίποντο, όσο και ο Στρέλνιεκς, με 10 πόντους. Από πλευράς Κύμης, ο Ουάσινγκτον ήταν ασταμάτητος, με 24 πόντους, με τον Χόρτον να προσθέτει 14.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 32-39, 57-54, 74-77