ΠΟΛΟ

Επίδειξη δύναμης και… 1-0

Σε παράσταση για ένα ρόλο εξελίχθηκε το παιχνίδι του Πειραιά, ανάμεσα στον Ολυμπιακό και την Βουλιαγμένη, καθώς σε καμία στιγμή δεν θύμιζε τελικό πρωταθλήματος, όπως δείχνει και το εμφατικο 12-4, που φέρνει τους «ερυθρόλευκους» στο 1-0.

Η αναμέτρηση, ουσιαστικά είχε κριθεί πριν καν… ξεκινήσει, με τον Ολυμπιακό να ξεκινά με δυο τέρματα του Γούνα. Ο Χρυσοσπάθης μείωσε προσωρινά σε 2-1, για να… πιάσει δουλειά ο Ομπράντοβιτς, που με ακόμα δυο τέρματα, έγραψε το 4-1 του πρώτου οκταλέπτου. Η δεύτερη περίοδος εξελίχθηκε σε… μονόλογο του Φουντούλη, που με τρία προσωπικά τέρματα, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 7-1, αποτέλεσμα με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης.

Η Βουλιαγμένη… έβγαλε αντίδραση με το ξεκίνημα της 3ης περιόδου, όταν και οι Χρυσοσπάθης και Γκιουβέτσης μείωσαν σε 7-3, όμως ο Φουντουλης, με το 4ο συνεχόμενο τέρμα του, έδωσε και πάλι προβάδισμα 5 τερμάτων στον Θρύλο, με το 8-3 να είναι το σκορ του οκταλέπτου. Γούνας και Γενηδουνιάς, με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στην νίκη των Πειραιωτών (10-3), με το τελικό 12-4 να φέρνει τον Ολυμπιακό στο 1-0 και δυο νίκες μακριά από την κατάκτηση του 32ου πρωταθλήματος της ιστορίας του.