ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Ερυθρόλευκη πρόκριση σε ματς – θρίλερ

Την πρόκριση του στον τρίτο προκριματικό γύρο του EHF Cup εξασφάλισε ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν της Κόμλο με 27-22, ισοφάρισαν την διαφορά των πέντε τερμάτων της ήττας του πρώτου αγώνα (34-29), όμως πήραν το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο, χάρη στα περισσότερα εκτός έδρας γκολ.

Το παιχνίδι ήταν… ακατάλληλο για καρδιακούς. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 14-12 στο ημίχρονο, έφτασε την διαφορά μέχρι το +8 (24-16), με την Κόμλο, να… ροκανίζει την διαφορά, να φτάνει στο 27-22 και να έχει την τελευταία επίθεση, με τους Ούγγρους, όμως, να μην βρίσκουν στόχο, στο τελευταίο σουτ του αγώνα, τους Πειραιώτες να βγάζουν μία άμυνα – πρόκριση και να παίρνουν το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

O Θρύλος ξεκίνησε ιδανικά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε μόλις στο πρώτο λεπτό, με σκόρερ τον Γρηγόρη Σανίκη. Δυο λεπτά αργότερα ακολούθησε το τέρμα του Αραπακόπουλο για το «ερυθρόλευκο» +2, ενώ στο 3:40 οι Ούγγροι παραβίασαν για πρώτη φορά την εστία του Τσιλιμπάρη με τον Γκρουντφέλντερ. Οι Πειραιώτες «απάντησαν» με τον Ρέινα, ο οποίος σκόραρε (4:20) για να επαναφέρει τη διαφορά των δυο τερμάτων, πετυχαίνοντας το 3-1. Η Κόμλο μείωσε εκ νέου, σε 3-2 με τον Σανίκη να πετυχαίνει στη συνέχεια το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, γράφοντας το 4-2 (5:30). Μετά το 4-3 που σημείωσε ο Ομπράντοβιτς στο 6:13, ο Θρύλος με δυο διαδοχικά γκολ των Τζηρά και Τσίλη αύξησε για πρώτη φορά το προβάδισμά του στο +3, αφού έφτασε στο 6-3. Η διαφορά αυτή μεγάλωσε αφού, μετά τον Κανδύλα (7-4), ο Τσίλης στη κόντρα «έγραψε» το 8-4 με τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου, εκμεταλλευόμενος και τη μεγάλη ώθηση που του έδινε ο κόσμος από τις εξέδρες του Ρέντη. Οι Ούγγροι σκόραραν μετά από ώρα, μειώνοντας σε 8-5, αλλά ο Θρύλος διατήρησε τον έλεγχο και με δυο διαδοχικά γκολ του  Τζήρα, λίγο πριν τη συμπλήρωση του 15ου λεπτού, πέτυχε το 10-5, ισοφαρίζοντας η διαφορά τερμάτων από το πρώτο παιχνίδι. Ο εξαιρετικός Σανίκης, διατήρησε το υπέρ των «ερυθρολεύκων» +5 για το 11-6 (15:03).

Προσωρινή ισοφάριση και νέο «ερυθρόλευκο» προβάδισμα!

Ωστόσο στο σημείο αυτό οι Ούγγροι αντέδρασαν και με 5-0 σερί, ισοφάρισαν σε 11-11 στο 21ο λεπτό. Στο σερί αυτό έβαλε τέλος ο Πάτρικ Λέμος ο οποίος στην κόντρα σκόραρε για το 12-11 στο 24ο λεπτό! Ο Ιγκόρ Άρσιτς στην επόμενη φάση, απέκρουσε εντυπωσιακά το πέναλτι του Μάρκοβιτς διατηρώντας το προβάδισμα σε «ερυθρόλευκα» χέρια και ο Τζηράς με εύστοχο πέναλτι στη συνέχεια έδωσε «αέρα» δυο τερμάτων στο Θρύλο για το 13-11. Ο ίδιος παίκτης μετά από εξαιρετική επίθεση σημείωσε το 14-11, δυο λεπτά πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου. Το 3-0 σερί των Πειραιωτών σταμάτησε στο 29’ με τον Μάρκοβιτς να νικάει αυτή τη φορά τον Άρσιτς και να μειώνει σε 14-12 με εύστοχο πέναλτι σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος!

Με σούπερ άμυνα και ρυθμό στην επίθεση!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με το γκολ των Ούγγρων (14-13), στο οποίο «απάντησε» άμεσα ο Πάτρικ Λέμος για το 15-13. Χάρη στα τέρματα των Μάρκοβιτς και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 15-15 (33:22) αλλά ο Τσίλης μετά από εντυπωσιακή προσπάθεια έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Θρύλο (16-15, 34:03). Ακολούθησε ένα ακόμα εξαιρετικό γκολ από τον Λέμος που επανέφερε τη διαφορά στο +2, σημειώνοντας το 17-15 (35:10). Ο Τσίλης στη συνέχεια σκόραρε δυο σερί τέρματα (36:10, 37:13) και χάρη στο «ερυθρόλευκο» 4-0 σερί το 15-15 μετατράπηκε σε 19-15 μέσα σε 4 λεπτά! Ενδιάμεσα είχαν αποβληθεί με κόκκινες κάρτες οι Λέμος και Κάτριζ. Το σερί του Ολυμπιακού σταμάτησε στο 38’ με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 19-16 με τον Γέρκοβιτς. Ο Πέταρ Μπούμπαλο έδωσε τη λύση στη συνέχεια για το 20-16 (40:47) και ο Δημήτρης Τζηράς με εύστοχο πέναλτι ανέβασε την διαφορά στο +5 σημειώνοντας το 21-16 στο 41:45. Στο 42:21 ο Δημήτρης Τζηράς μέσα σε πανδαιμόνιο σκόραρε ξανά για το 22-16, με το προβάδισμα των 6 τερμάτων να καλύπτει στο σημείο αυτό το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα.

Κυριάρχησε απόλυτα!

Ο Θρύλος, που είχε κυριαρχήσει απόλυτα δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και με το τρίτο διαδοχικό τέρμα του Τζηρά «έγραψε» το 23-16 διευρύνοντας για πρώτη φορά τη διαφορά στο +7 στο 45:43! Η συνέχεια ήταν ανάλογη με τον Πέτρο Κανδύλα, να διευρύνει και άλλο το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα πετυχαίνοντας το 24-16 στο 48:41! Ο Θρύλος συμπλήρωνε 10 λεπτά από το 38:15 χωρίς να έχει δεχτεί γκολ και χάρη στο 5-0 σερί, μετέτρεψε το 19-16 σε 24-16 κάνοντας τεράστιο βήμα για τη σπουδαία πρόκριση! Στο 50:13 η Κόμλο σκόραρε μετά από 11 λεπτά, για 5η φορά στο δεύτερο ημίχρονο μειώνοντας σε 24-17 και πλησίασε σε 24-18 με τον Μάρκοβιτς στην κόντρα (51:15). Το σερί των Ούγγρων συνεχίστηκε για το 24-19 με τον Γκέρχαρντ. Επτά λεπτά πριν τη λήξη ο Τσιλιμπάρης με εντυπωσιακή επέμβαση μπλόκαρε  πέναλτι του Μάρκοβιτς και διατήρησε το +5! Ύστερα από άψογη επίθεση ο Σανίκης με μαγική ασίστ βρήκε τον Τσίλη και αυτός σκόραρε για το 25-19, ενώ απέμεναν έξι λεπτά για την ολοκλήρωση του συγκλονιστικού αγώνα!

Διατήρησε τη διαφορά, πανηγύρισε την πρόκριση!

Οι Ούγγροι απάντησαν μειώνοντας σε 25-20, αλλά ο Τζηράς ανέβασε ξανά το δείκτη του σκορ +6 γράφοντας το 26-20 στο 56:06! Τρία  λεπτά πριν το φινάλε ο Δημήτρης Τζηράς με πέναλτι έγραψε το 27-20 για τον Θρύλο. Οι Ούγγροι απάντησαν και μείωσαν στα 5 γκολ τη διαφορά με το 27-22, ένα λεπτό πριν τη λήξη της συναρπαστικής αναμέτρησης! Ο Τσίλης αστόχησε στην επόμενη επίθεση και στα 30’’ που απέμεναν οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν την άμυνα, διατήρησαν το +5 και προκρίθηκαν πανηγυρικά στην επόμενη φάση EHF Cup!