OLYMPIACOS WOMEN

Ερυθρόλευκος… άνεμος, παρέσυρε την Λευκάδα

Επιβλητική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός, που διέλυσε την Λευκάδα με 63-37, στο πλαίσιο του 3ου Διεθνούς τουρνουά της πόλης.

Ο Ολυμπιακός μπήκε… αγριεμένος στο παιχνίδι, καθώς προηγήθηκε με 0-9 και 4-15, κλείνοντας το δεκάλεπτο μπροστά με 6-17, όμως η γηπεδούχος Νίκη επέστρεψε στο β’ δεκάλεπτο… μαζεύοντας την διαφορά στους 3 πόντους (24-27). Το ξεκίνημα της 3ης περιόδου θύμισε την έναρξη του ματς, με τον Ολυμπιακό να «τρέχει ένα 8-0 για το 26-35, ενώ μέχρι το φινάλε της περιόδου, ο Ολυμπιακός σημείωσε ένα 3-15, κλείνοντας το δεκάλεπτο μπροστά με 21 πόντους (29-50). Όπως είναι λογικό, το υπόλοιπο της αναμέτρησης απέκτησε τυπικό χαρακτήρα, με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει να παίζει με το… πόδι στο γκάζι και να φτάνει στην νίκη με 26 πόντους διαφορά, όπως δείχνει και το τελικό 37-63.

Μάζιτς και Τζόνσον, με 13 πόντους έκαστη, ξεχώρισαν από πλευράς Ολυμπιακού, ενώ για την Νίκη, η Ελ. Τσινέκε με την Ουόκερ είχαν από 8 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 6-17, 24-27, 29-50, 37-63

ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Δουβίκας): Τσινέκε Αικ. 4, Τσινέκε Ελ. 8 (2), Σύρρα 2, Παπαμιχαήλ 5, Ουόλκερ 8, Μπαλτά 5, Αρώνη, Πολίτη, Νάιτ 3 (1), Κοντογεωργού, Στεπάνοβιτς 2, Μπάλτσα

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Τόμας 8 (1), Μάζιτς 13 (1), Σταμάτη 4, Αυτζή 2, Σπυριδοπούλου 3, Παυλοπούλου 2, Νικολοπούλου 5, Σωτηρίου, Λίτση 6, Τζόνσον 13, Κοσμά 7

Στον έτερο αγώνα μεταξύ των ξένων ομάδων του τουρνουά, η δευταθλήτρια Ιταλίας Βενέτσια ήταν η απόλυτη κυρίαρχη και με πρωταγωνίστρια την εκπληκτική Τζολίν Άντερσον επικράτησε της Σπαρτάκ Μόσχας Περιχώρων με σκορ 81-57.

Τα δεκάλεπτα: 24-11, 46-19, 58-41, 81-57

ΡΕΓΕΡ ΒΕΝΕΤΣΙΑ (Λιμπεραλότι, Ρομάνο): Αντερσον 18 (4), Μπεστάνιο 7, Καράντζελο 10 (1), Γκορίνι 9, Κάτσερικ 11 (2), Ντε Πρέτο 8, Μαντέρα 2, Κούλιγκ 6, Γκόρι 8, Γκρέγκορι 2

ΣΠΑΡΤΑΚ ΜΟΣΧΑΣ ΠΕΡΙΧΩΡΩΝ (Ντανίλιν, Bαντέεφ): Ταραμπάρινα, Κιούριλτσουκ 10, Νουριτντίνοβα 2, Κολοσόφσκαγια 7 (1), Σέμα 3, Κομάροβα 8, Σάροβα 1, Στάλγουορθ 3, Σίσκινα 5, Ζότκινα 6, Σαφιούλινα 6, Αμπαϊμπούροβα 6

Το τουρνουά ολοκληρώνεται το Σάββατο 29/9 με τον αγώνα του Ολυμπιακού με την Σπαρτάκ στις 14:30 και της Νίκης με την Βενέτσια στις 17:00.