ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

«Εθισμένος» με την κορυφή

Με τον Μάριν να έχει… τρελά κέφια και τον Φορτούνη να στέκεται επάξια στο πλευρό του, ο Ολυμπιακός ξεπέρασε με σχετική ευκολία το εμπόδιο της Λαμίας και με το υπέρ του 2-0, σκαρφάλωσε εκ νέου στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, με 38 πόντους.

Ο Ολυμπιακός ήταν… κυνικός στο πρώτο 45λεπτο της αναμέτρησης με την Λαμία, καθώς κατάφερε να μετατρέψει σε γκολ τις δύο καλές στιγμές που του παρουσιάστηκαν. Η αρχή έγινε στο 9ο λεπτό, όταν και ο Φορτούνης με… μαγική κάθετη μπαλιά, έβγαλε τον Μάριν στην πλάτη της άμυνας της Λαμίας, με τον Γερμανό να κοντρολάρει με το αριστερό, να τσιμπάει την μπάλα με το δεξί και να γράφει το 1-0.

Στο 22’ ο Ανσαριφάρντ προσπάθησε να βρει τον Φορτούνη, η μπάλα γύρισε στον ίδιο, όμως η κόντρα που έβαλε ο Ουρανός πέρασε ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Παπαδόπουλου, ενώ 10 λεπτά αργότερα, ο Μάριν βρέθηκε σε θέση για σουτ, όμως η προσπάθεια που επιχείρησε, δεν ανησύχησε τον πορτιέρε της Λαμίας. Πέντε λεπτά αργότερα, όμως, ήρθε το δεύτερο «ερυθρόλευκο» γκολ. Ήταν το 37’, όταν και ο Ζιλέ εκμεταλλεύτηκε λάθος του Αναστασοπουλου, έκλεψε την μπάλα και έδωσε μπαλιά «πάρε – βάλε» στον Ανσαριφάρντ, με τον Ιρανό να πλασάρει προ κενής εστίας και να πετυχαίνει το 2-0, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος.

Σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός μπήκε… φορτσάτος στο δεύτερο 45λεπτο και έχασε δύο σπουδαίες ευκαιρίες, σε διάστημα δύο λεπτών. Η αρχή έγινε στο 47’, όταν μετά από νέο λάθος του Αναστασόπουλου, ο Μάριν έγινε κάτοχος της μπάλας, με τον Γερμανό να δίνει… μισό γκολ στον Φορτούνη, τον τελευταίο, όμως, να χάνει απίστευτη ευκαιρία για το 3-0, ενώ στο μέσως επόμενο λεπτό, ο Ανσαριφάρντ βρέθηκε σε θέση βολής, όμως σημάδεψε την εξωτερική πλευρά των δικτύων του Παπαδόπουλου.

Σο 64’ ήρθε η πρώτη καλή στιγμή από πλευράς Λαμίας, όταν μετά από σέντρα του Παντελιάδη, ο Βουό έπιασε την κεφαλιά, ο Μποτία έβαλε την κόντρα, με την μπάλα να περνά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Προτό και να καταλήξει κόρνερ, στο 66’ η κεφαλιά του Αναστασιάδη, μετά από κόρνερ του Πίτι, πέρασε ψηλά άουτ, ενώ στο 69’ ο Προτό μπλοκάρει το δυνατό σουτ του Πίτι.

Στο 72’ ο Ανσαριφάρντ κάνει την εξαιρετική ατομική προσπάθεια, όμως ο κεραυνός που επιχείρησε σταμάτησε στο… κεφάλι του Αναστασιάδη, με αποτέλεσμα να έχουμε μικρή διακοπή στο παιχνίδι, λόγω τραυματισμού του παίκτη της Λαμίας, ενώ στο 77’ ο Πάρντο (που πέρασε στην θέση του Μιραλάς στο 70’), έκανε την ατομική προσπάθεια και το σουτ, σημαδεύοντας, όμως, την αγκαλιά του Παπαδόπουλου.

Η Λαμία συνέχισε να κυνηγά το γκολ που θα την έβαζε και πάλι στο παιχνίδι και απείλησε εκ νέου στο 84’, όμως ο Μποτία έπεσε με αυτοθυσία  πάνω στο πλασέ του Βουό, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό, το μακρινό σουτ του Πάρντο πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Παπαδόπουλου.

Τίποτα δεν άλλαξε στο υπόλοιπο της αναμέτρησης, με τον Ολυμπιακό να φτάνει στην νίκη με 2-0 επί της Λαμίας, στο ντεμπούτο του Όσκαρ Γκαρσία στο πρωτάθλημα και να επιστρέφει στην… γνώριμη και αγαπημένη του, πρώτη θέση στο πρωτάθλημα.

Ολυμπιακός: Προτό, Φιγκέιρας, Μποτία, Ένχελς, Κούτρης, Ζιλέ, Ρομαό, Φορτούνης (80’ Σεμπά), Μάριν, Μιραλάς (70’ Πάρντο), Ανσαριφάρντ (85’ Τζούρτζεβιτς).

Λαμία: Παπαδόπουλος, Ασίγκμπα, Αναστασιάδης, Κουκόλης (72’ Ορτέγκα), Παντελιάδης, Μπλάζιτς, Αναστασόπουλος (51’ Κουτρουμάνος), Βασιλαντωνόπουλος, Ακόστα (52’ Βουό), Πίτι, Βάντερσον