ΒΟΛΕΪ

Για.. πλάκα στο Final 4

Ανέβηκε πριν 2 έτη

Το παραμικρό πρόβλημα δεν αντιμετώπισε ο Ολυμπιακός, απέναντι στον Ηρακλή Χαλκίδας και με την νίκη του με 3-0, πήρε το εισιτήριο για το Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας, που θα διεξαχθεί στην Γλυφάδα, με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν την ευκαιρία να διεκδικήσουν το 18ο κύπελλο στην ιστορία τους.

Ο Ολυμπιακός πήγε μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-6, ύστερα από επίθεση του Μίκο Οϊβάνεν. Στη συνέχεια ο Ηρακλής Χαλκίδας ισοφάρισε δυο φορές (8-8, 11-11) και προηγήθηκε με 11-12, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» πήραν και πάλι τα ηνία στο προβάδισμα με πόντο του Μπέμε πάνω στο φιλέ (13-12) και έφτασαν στο +2 με άσσο του Οϊβάνεν (14-12). Με πόντο του Αλεξίεφ και άσσο του Μπέμε οι Πειραιώτες αύξησαν τη διαφορά στους τρεις πόντους στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-13) και ο Οϊβάνεν τη διατήρησε σημειώνοντας το 18-15. Ο Ολυμπιακός διεύρυνε το προβάδισμά τους για πρώτη φορά στο +4 μετά από επίθεση του Γερούν Ραουβέρντινκ (20-16). Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν σε 22-20, αλλά ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στο 25-21 με μπλοκ του Αλεξίεφ και να προηγηθεί με 1-0 στα σετ.

Ο Θρύλος ξεκίνησε πολύ δυνατά στο 2ο σετ, προηγήθηκε γρήγορα με 4-0 και διατήρησε αυτή τη διαφορά μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-4), αυξάνοντάς την στο +7 στο δεύτερο (16-9). Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν κυριαρχήσει απόλυτα στο τάραφλεξ εκτοξεύοντας τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (19-9) με επίθεση του Τόντορ Αλεξίεφ. Σε αυτά τα επίπεδα την διατήρησε ο Μίκο Οϊβάνεν σημειώνοντας το 20-10 με την εξέλιξη του σετ, να αποκτά διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Αλεξίεφ με άσσο πέτυχε το 21-10 για να καταλήξει και το δεύτερο σετ στον Θρύλο με 25-13.

Αποφασισμένος να τελειώσει νωρίς την…προημιτελική διαδικασία μπήκε ο Ολυμπιακός στο 3ο σετ. Αποτέλεσμα αυτού ήταν να προηγηθεί γρήγορα με 6-1 και να πάει μπροστά με +6 (8-2) στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ μετά από επίθεση του Οϊβάνεν. Οι φιλοξενούμενοι ψαλίδησαν τη διαφορά πλησιάζοντας στους 2 πόντους (10-8) για να απαντήσει ο Ολυμπιακός με ένα 4-0 σερί φτάνοντας στο 14-8 και πήγε ξανά με +6 στο δεύτερο τεχνικό (16-10). Στην εξέλιξη του σετ, δεν άλλαξε η εικόνα του αγώνα με τον Θρύλο να φτάνει άνετα στο 25-16 και να σφραγίζει την πρόκριση στο Final 4 του Κυπέλλου.

Τα σετ: 3-0 σε 1.09,  25-21 (25′), 25-13 (22′), 25-16 (22′)

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-6, 16-13, 21-17, 25-21

2ο σετ: 8-4, 16-9, 21-10, 25-13

3ο σετ: 8-2, 16-10, 21-14, 25-16

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Οϊβάνεν 12 (10/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πετρέας 7 (4/6 επ., 3 μπλοκ),  Μπέμε 8 (4/7 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ντρζίζγκα 1 (1 άσσος), Αλεξίεφ 14 (10/15 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 41%υπ.-41%αρ.), Ραουβέρντινκ 10 (8/12 επ., 2 άσσοι, 45%υπ.-36%αρ.), Στεφάνου -λ (56%υπ.-44%αρ.)/ Ζουπάνης 1 (1/1 επ.), Στιβαχτής, Δαρίδης -λ

Ηρακλής Χαλκίδας (Σπύρος Γκολίτσης): Χαραλαμπίδης 3 (3/8 επ.,), Δεληπρίμης 1 (1/4 επ., 43%υπ.-29%αρ.), Τσολάκος 9 (8/19 επ., 1 μπλοκ), Μότα 8 (6/10 επ., 2 άσσοι, 33%υπ.-28%αρ.), Πεντράο 9 (6/14 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τσαδήμας -λ (62%υπ.-38%αρ.), Μακρυγιάνης, Κολτσιάκης 3 (3/4 επ., 43%υπ.-29%αρ.), Άνταμ, Γκόμεζ 1 (1/2 επ.)

Πηγή: osfp.gr