OLYMPIACOS WOMEN

Η ευρωπαϊκή κούπα έμεινε όνειρο…

Ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε αγνώριστος στον επαναληπτικό με την Τζιρόνα, γνώρισε την συντριβή με 92-62 και αποχαιρέτησε το… όνειρο της ευρωπαϊκής κούπας.

Ο Ολυμπιακός κλήθηκε να υπερασπιστεί το +5 του πρώτου αγώνα, όμως δεν τα κατάφερε, αφού η εικόνα που παρουσίασε ήταν απογοητευτική.

Παρότι έκανε το 0-4 στο ξεκίνημα, ακολούθησε σερί 16-0 από την Ζιρόνα κι από εκεί και πέρα το ματς πήρε το δρόμο του. Οι γηπεδούχες κυριάρχησαν απόλυτα χάρη στην ευστοχία τους από μέση και μακρινή απόσταση και στο ημίχρονο προηγήθηκαν με 49-29.

Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 49-34, αλλά και πάλι ξέμεινε από λύσεις. Η Αντερσον είχε βοηθήσει στο πρώτο ημίχρονο στο σκοράρισμα, όχι όμως και στο δεύτερο και απέμεινε ουσιαστικά μόνη της η Χατζηνικολάου να παλεύει. Η Μακόλι ξύπνησε όταν όλα είχαν κριθεί και το ματς πήρε το δρόμο του. Η διαφορά έφτασε στους 27 στο τέλος του αγώνα και στη Ζιρόνα στήθηκε πανηγύρι για την πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 29-16, 49-29, 69-46, 89-62

Τζιρόνα (Σούρις): Μαρτίνεζ (13 ασ), Μεντί 21 (3), Μπους 12, Τραορέ 12, Κόντε Αλκονάδο 4, Αλμινάιτε, Ρομέο 3, Έβανς 18 (7 ριμπ.), Κολχάντο 17, Σολ
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίσσας): Μάζιτς 4, Σταμάτη, Χατζηνικολάου 12 (2/3 τριπ. 7 ριμπ.), Μάλτση 8 (2), Σωτηρίου, Άντερσον 14 (3 ριμπ), Μακόλι 17 (4 ριμπ), Σπυριδοπούλου, Κοσμά, Καλτσίδου 7 (4 ριμπ, 3 ασ)