ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Η ομιλία του Μαρτίνς στο ημίχρονο που άλλαξε τις ισορροπίες

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο νέο πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός, μετά την νίκη του με 1-0 επί του Λεβαδειακού.

Όπως και το παιχνίδι με την Μπέρνλι, έτσι και αυτό της Κυριακής… στράβωσε στο πρώτο 45λεπτο του, μετά και το χαμένο πέναλτι του Φορτούνη,  όμως η παρέμβαση του Πέδρο Μαρτίνς στην ανάπαυλα ήταν καθοριστική.

Ο Πορτογάλος προπονητής έσπευσε να ηρεμήσει αμέσως τους παίκτες του, τόσο για την άστοχη εκτέλεση του αρχηγού, όσο και για τον μη καταλογισμό πέναλτι σε χέρι του Ντιόγκο. Ο Μαρτίνς διατήρησε την  ψυχραιμία του και είπε χαρακτηριστικά στους ποδοσφαιριστές του:

«Θέλω να είστε ήρεμοι, δεν χρειάζεται να έχουμε νεύρα. Είμαστε η καλύτερη ομάδα και θέλω να έχετε στο μυαλό σας ότι θα κερδίσουμε. Θα συνεχίσουμε την πίεση και το γκολ θα έρθει. Αυτό που θέλω από σας είναι να έχετε καθαρό μυαλό.

Σας είπα και στο ημίχρονο του αγώνα με την Μπέρνλι ότι θα κερδίσουμε και το πετύχαμε. Το ίδιο σας λέω και τώρα. Πρέπει να έχουμε καθαρό μυαλό, να συνεχίσουμε την πίεση και το γκολ θα έρθει».

Μάλιστα, οι ίδιοι οι παίκτες της ομάδας, στο φινάλε του ματς, εξήραν την συνεισφορά του Μαρτίνς, λέγοντας πως αυτός ήταν που έβγαλε την σιγουριά που χρειαζόταν η ομάδα για να μπει με καθαρό μυαλό στο β’ μέρος και να φτάσει στην νίκη.