OLYMPIACOS BC

Ήττα στις… λεπτομέρειες στην Μόσχα για τον ηρωικό Ολυμπιακό

Μόνο περήφανοι θα πρέπει να νιώθουν οι φίλοι του Ολυμπιακού από την εμφάνιση της ομάδας τους στην Μόσχα. Ο Θρύλος… αιχμαλώτισε για 20 λεπτά την ΤΣΣΚΑ, πλήρωσε το κακό τρίτο δεκάλεπτο που τον έφερε πίσω στο σκορ, όμως ο Σπανούλης…  ξύπνησε εφιάλτες στους γηπεδούχους, προτού ένα τετραπλό χαμένο αμυντικό ριμπάουντ στο φινάλε και συνεχόμενες βολές των Κλάιμπερν και Χίγκινς, διαμορφώσουν το τελικό 69-65.

ΤΣΣΚΑ και Ολυμπιακός είναι δύο ομάδες που, ειδικά φέτος, σκοράρουν με ρυθμούς… πολυβόλου, κάτι, όμως που δεν φάνηκε στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, καθώς μετά από 3.30 λεπτά, το σκορ ήταν μόλις 2-2, με τον Ολυμπιακό, πάντως, να καταφέρνει να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα τεσσάρων πόντων στο 5’ (4-8) και να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 13-15.

Εξαιρετικό το ξεκίνημα του Ολυμπιακού και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Πειραιώτες να ξεφεύγουν ακόμα και με επτά πόντους (15-22) στο 13, ενώ το τρίποντο του Πρίντεζη στο 15’, έφερε τους «ερυθρόλευκους» στο +9 (18-27), αναγκάζοντας τον Ιτούδη να καλέσει σε τάιμ άουτ. Οι Ρώσοι  επέστρεψαν από το τάιμ άουτ με τρίποντο του Πίτερς για το 21-27, όμως ο Σπανούλης απάντησε με τρεις βολές για το 21-30. Η ΤΣΣΚΑ συνέχισε να… βομβαρδίζει από την περιφέρεια και με δύο συνεχόμενα τρίποντα μείωσε στους 3 (27-30), όμως ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, προηγούμενος με 31-35.

Η πίεση της ΤΣΣΚΑ συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, με τον ασταμάτητο, σήμερα, Ροντρίγκεθ, με δύο τρίποντα να δίνει, μετά από πολύ ώρα, το προβάδισμα στην ομάδα του (41-39) και τον Ισπανό να έχει 20 πόντους με 6/8 τρίποντα!  Ακόμα ένα τρίποντο του Πίτερς, από «no look pass» του Ροντρίγκεθ, έγραψε το 48-41, με τους Ρώσους να… σκοτώνουν από την περιφέρεια τον Ολυμπιακό. Πλέον, οι γηπεδούχοι τα… έβαζαν από παντού, κλείνοντας το δεκάλεπτο μπροστά με 52-44, έχοντας ένα επιμέρους 21-9.

Ο Ολυμπιακός, όμως, ήταν πολύ σκληρός για να πεθάνει και με ένα γνωστό… Σπανούλειο τρίποντο, στο 33’, μείωσε και πάλι στους 4 (54-50), με τον Γκος να παίρνει την σκυτάλη και με πέντε σερί πόντους, να κρατά τους Πειραιώτες ζωντανούς (59-55 στο 35’).  Μάλιστα, δύο συνεχόμενα τρίποντα του… καυτού αρχηγού, έφεραν το παιχνίδι στα ίσα (61-61), τρία λεπτά πριν το φινάλε!  Ο Κλάιμπερν έδωσε νέο προβάδισμα στην ΤΣΣΚΑ με 63-61, όμως ο απίστευτος Σπανούλης, έπαιζε σαν 25χρονος, ισοφαρίζοντας εκ νέου σε 63-63 στα 105’’, με τον αρχηγό να έχει σημειώσει τους 8 τελευταίους πόντους του Ολυμπιακού.  Ο Κλάιμπερνς με 1/2 βολές, μετά από συνεχόμενα επιθετικά των Ρώσων, έβαλε την ΤΣΣΚΑ μπροστά με 64-63, ο Σπανούλης αστόχησε σε τρίποντο στα 37’’, ο Κλάιμπερν με ακόμα δύο βολές, έκανε το 66-63, με τον Ολυμπιακό να αστοχεί  σε τρίποντο του Τουπάν και ο Χίγκινς, με ακόμα δύο βολές  να πετυχαίνει το 68-65. Ένα ηρωικό καλάθι του Πρίντεζη στα 5’’ έφερε τον Ολυμπιακό στο -3, όμως τα χρονικά περιθώρια ήταν κάτι παραπάνω από ασφυκτικά, με τον Χίγκινς (από πού αλλού, από τις βολές), να διαμορφώνει το τελικό 69-65.

Εκπληκτική εμφάνιση, κυρίως στο 4ο δεκάλεπτο, σημείωσε ο Βασίλης Σπανούλης, που με 16 πόντους και 6 ασίστ, πήγε να γυρίσει το παιχνίδι μόνος του, με τους Ρώσους να βλέπουν το… κακό να πλησιάζει με δρασκελιές, ξυπνώντας μέρες final 4. Από κοντά ο εξαιρετικός Πρίντεζης, με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ, με τον Γκος να έχει 13 πόντους και αρκετά σημαντικά καλάθια. Για την ΤΣΣΚΑ, ο Ροντρίγκεθ ήταν συγκλονιστικός, με 20 πόντους και 6/10 τρίποντα, όντας ο κύριος υπεύθυνος που η ΤΣΣΚΑ γύρισε το ματς στο τρίτο δεκάλεπτο. 19 πόντους, με 7 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και… σχεδόν όλες τις κρίσιμες βολές στο φινάλε, είχε ο Κλάιμπερν και 11 πόντους είχε ο Χίγκινς.

Τα δεκάλεπτα:  13-15, 31-35, 52-44, 69-65