ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

“Καυτός” ο Μιραλάς, σκόρερ ο Τζούρτζεβιτς, 2-0 ο Ολυμπιακός τον Πλατανιά

Στο ντεμπούτο του Γκαρσία στον πάγκο του Ολυμπιακού, με τον Μιραλάς να αγωνίζεται για 84 λεπτά στο ματς, για πρώτη φορά μετά από την επιστροφή του στον Πειραιά, αλλά και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τζούρτζεβιτς, ο οποίος σκόραρε δύο φορές αλλά συνάμα έχασε πάρα πολλές ευκαιρίες, οι ερυθρόλευκοι κέρδισαν με 2-0 τον Πλατανιά και με δύο νίκες προκρίθηκαν στους 8 του Κυπέλλου Ελλάδος.

Ο Γκαρσία ξεκίνησε τον Ολυμπιακό με σύστημα 4-4-2 και τους Μιραλάς-Τζούρτζεβιτς στην επίθεση.

Στο 4ο λεπτό ο Τζούρτζεβιτς κοντρόλαρε με το στήθος την μπάλα, γύρισε προς το τέρμα, όμως με το μαρκάρισμα του Αγγελόπουλου έπεσε στο έδαφος ζητώντας πέναλτι. Ο ρέφερι Κουτσιάυτης δεν είδε παράβαση.

Πρώτη μεγάλη ενέργεια για τον Κέβιν Μιραλάς στην επιστροφή του με τα ερυθρόλευκα στο 12ο λεπτό. Ο Ολυμπιακός κέρδισε φάουλ, λίγο έξω από την περιοχή, το εκτέλεσε ο Βέλγος επιθετικός, όμως ο τερματοφύλακας του Πλατανιά, Κοκκαλάς, έδιωξε σε κόρνερ.

Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Μιραλάς στο 18’, όταν ο Σεμπά έκανε έξυπνη σέντρα, ο Τζούρτζεβιτς στην προβολή δεν βρήκε την μπάλα, στο δεύτερο δοκάρι πετάχτηκε με προβολή ο Μιραλάς, όμως η μπάλα έφυγε άουτ.

Στο 23’ ο Ούρος Τζούρτζεβιτς βγήκε στο τετ α τετ με τον Κοκκαλά, όμως το πλασέ του έφυγε άουτ.

Πρώτη ευκαιρία για τον Πλατανιά στο 26’ με τον Στόϊτσεφ να δοκιμάζει σουτ εκτός περιοχής, ο Χουτεσιώτης παρακολούθησε την πορεία της μπάλας αλλά δεν χρειάστηκε να επέμβει.

Στο 35’ ο Τζούρτζεβιτς απείλησε και πάλι. Μετά από πάσα του Σεμπά, ο Τζούρτζεβιτς έπιασε δυνατό σουτ, όμως πήγε πάνω στον Κοκκαλά, ο οποίος έδιωξε με υπερένταση.

Στο 51’ νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Μιραλάς, όταν πλάσαρε από πλάγια θέση, είδε όμως την μπάλα να φεύγει άουτ.

Στο 56’ ο Γουές βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού, έφτασε μέχρι τον Χουτεσιώτη, όμως το σουτ που έπιασε ήταν άστοχο.

Στο 58’ ήρθε η σειρά του Χατζισαφί να βρεθεί σε θέση για γκολ, όμως εξ επαφής και πάλι ο Κοκκαλάς αντέδρασε αποτελεσματικά για τον Πλατανιά.

Στο 68’ έφτασε η στιγμή που ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα. Σέντρα του Ανδρούτσου, ο Τζούρτζεβιτς πετάγεται και μετά από κόντρα με τον Κοκκαλά, όντας πεσμένος, στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Ο τερματοφύλακας του Πλατανιά διαμαρτυρήθηκε για χέρι του Τζούρτζεβιτς.

Αμέσως μετά ο Γκαρσία πέρασε στο παιχνίδι τον Μάριν στην θέση του Ανδρούτσου, γυρίζοντας τον Μιραλάς στο αριστερό άκρο και με τον Γερμανό να παίζει 10άρι, σε σύστημα 4-2-3-1.

Στο 82’ ο Κοκκαλάς βγαίνει με τις γροθιές πάνω στον Σισέ, ο Τζούρτζεβιτς παίρνει το «ριμπάουντ» αλλά με την κεφαλιά στέλνει την μπάλα άουτ.

Στο 84’ ο Τζούρτζεβιτς είχε άλλο ένα τετ α τετ αλλά ξανά ο Κοκκαλάς βγήκε γρήγορα και παραχώρησε το κόρνερ.

Στο 92’ ο Τζούρτζεβιτς πέτυχε το δεύτερο γκολ όταν ο Βρουσάϊ έκλεψε προ του Κοκκαλά, αφήνοντας στον Τζούρτζεβιτς να πετύχει εύκολα το τελικό 2-0.

Στις καθυστερήσεις ο Μπούτνικ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.