OLYMPIACOS BC

Και όμως, ο Παναθηναϊκός έκανε ένα απίστευτο ρεκόρ!

Στο ημίχρονο της αναμέτρησης του ΟΑΚΑ, οι άνθρωποι του Ολυμπιακού τόνισαν πως οι Παναγιώτου και Διαμαντής είχαν 20 λεπτά μπροστά τους για να γράψουν ιστορία και οι… μπαγάσηδες, δεν τους απογοήτευσαν.Το κατάφεραν.

Γιατί μπορεί μερικοί να μας περνάνε για τρελούς, που ακόμα και τώρα, μετά τον περίπατο επί του Παναθηναϊκού, συνεχίζουμε να μιλάμε για την διαιτησία, αλλά οι MVP έκαναν και πάλι το… καθήκον τους, άσχετα αν αυτή τη φορά δεν ήταν αρκετό.

Δεν ξέρουμε αν, πάνω στο μεθύσι της νίκης, το έχετε καταλάβει, αλλά από το 25’ και μετά, με το σκορ στο 40-47 και τον Παναθηναϊκό να αυξάνει την αμυντική του πίεση για να γυρίσει στο παιχνίδι, οι βολές ήταν… 22-0!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Παναθηναϊκό πίσω με επτά πόντους, στο ξεκίνημα του και την πίεση να γίνεται, πλέον ασφυκτική (λογικό, από την στιγμή που κυνηγάς στο σκορ), οι «πράσινοι» σφυρίχτηκαν το πρώτο εις βάρος τους φάουλ στο 35’ (!!!), με τον Ολυμπιακό να έχει ήδη επτά εις βάρος του, τον Μιλουτίνοφ να αποβάλλεται με δύο συνεχόμενα φάουλ – εφεύρεση, μέσα σε 15’’ (!) και τον Πρίντεζη να παίζει με 3 φάουλ από το 10λεπτο και με το 4ο να… γελάνε και τα λάβαρα στην οροφή του σταδίου.

Από την μία να παίζουν ελληνορωμαϊκή και από την άλλη να σφυρίζεται και το κοίταγμα λες και θα τους ματιάζαμε. Πάλι καλά που στο τέλος δεν χρειάστηκε να μπει και ο… Πασχόπουλος.

Καλή λοιπόν η νίκη απέναντι σε επτά, αλλά επειδή δεν γίνεται κάθε φορά να χρειαζόμαστε υπερβάσεις επί υπερβάσεων για να κερδίζουμε ένα παιχνίδι που υπό φυσιολογικές συνθήκες ήταν για 20 πόντους, κάτι πρέπει να γίνει…