ΒΟΛΕΪ

Και τώρα η Μενέν

Ανέβηκε πριν 2 έτη

Δυσκολεύτηκε αλλά τελικά… διπλασίασε τις νίκες του επί του Ηρακλή Χαλκίδας ο Ολυμπιακός, καθώς μετά την προ ημερών νίκη – πρόκριση στο final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας, οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν και για το πρωτάθλημα, αυτή τη φορά με 3-2, με την ομάδα του Πειραιά να πετυχαίνει την 18η νίκη της σε ισάριθμες αγωνιστικές.

Το παιχνίδι έδειχνε πως δεν θα είναι περίπατος από το ξεκίνημα, καθώς στο 25-20 και το 1-0 του Ολυμπιακού, ο Ηρακλής απάντησε άμεσα, επικρατώντας στο δεύτερο με 25-22, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Αμφίρροπη η εικόνα και στο μεγαλύτερο μέρος του τρίτου σετ, καθώς οι φιλοξενούμενοι βρίσκονταν σε απόσταση αναπνοής μέχρι το 16-15, όμως εκεί ο Ολυμπιακός «έτρεξε» ένα 9-2, για να φτάσει στο 25-17 και το 2-1. Και εκεί που όλα έδειχναν πως το παιχνίδι είχε πάρει τον… δρόμο του, ο Ηρακλής έδειξε… σφυγμό και με το  23-25, έστειλε το ματς σε πέμπτο σετ. Εκεί ο Ολυμπιακός, έστω και στις λεπτομέρειες, στάθηκε πιο ψύχραιμος και με 16-14, έφτασε στο 3-2 και στην νίκη.

Έτσι, οι «ερυθρόλευκοι» στρέφουν την προσοχή τους στο παιχνίδι της Πέμπτης, απέναντι στην Μενέν, oπου θέλουν δύο σετ μπροστά στο κοινό τους, για να πάρουν την πρόκριση στα ημιτελικά του Challenge Cup.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ, δήλωσε στο osfp.gr μετά τη λήξη της αναμέτρησης: «Ήταν ένα τελείως διαφορετικό παιχνίδι σήμερα. Είναι δικιά μου ευθύνη να ετοιμάσω την ομάδα για το ευρωπαϊκό παιχνίδι και έτσι σήμερα δοκιμάσαμε πολλά πράγματα. Όλοι οι παίκτες βοήθησαν να έρθει η νίκη. Μας πίεσαν πολύ στο σερβίς, αλλά στα κρίσιμα σημεία αντιδράσαμε σωστά. Ποτέ δεν τα παρατάμε σαν ομάδα και τώρα συνεχίζουμε την προετοιμασία μας για τον αγώνα της Πέμπτης όπου η ομάδα θα είναι 100% έτοιμη».

Ο Μίκο Οϊβάνεν δήλωσε τα εξής: «Ήταν πιο δύσκολο το παιχνίδι σήμερα σε σύγκριση με αυτό του κυπέλλου. Εμείς δεν παίξαμε τόσο καλά όπως στο προηγούμενο παιχνίδι και ο Ηρακλής έπαιξε καλύτερα σήμερα. Στα κρίσιμα σημεία αντιδράσαμε σωστά και πήραμε τη νίκη. Τώρα συγκεντρωνόμαστε στον αγώνα της Ευρώπης για να πάρουμε την πρόκριση».

Τα σετ: 3-2 σε 2:00  25-20 (23΄), 20-25 (27΄), 25-17 (24΄), 23-25 (28΄), 16-14 (18΄)

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-5, 16-11, 21-15, 25-20

2ο σετ: 4-8, 13-16, 16-21, 20-25

3ο σετ: 8-6, 16-15, 21-16, 25-17

4ο σετ: 8-7, 13-16, 17-21, 23-25

5ο σετ: 5-4, 8-10, 11-12, 16-14

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Ζουπάνης 17 (15/34 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στιβαχτής, Μπέμε 15 (10/16 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Ανδρεάδης 8 (4/6 επ., 4 μπλοκ),
Αλεξίεφ 18 (11/23 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ, 22%υπ.-17%αρ.), Ραουβέρντινκ 11 (10/28 επ., 1 μπλοκ, 58%υπ.-52%αρ.), Δαρίδης-λ (48%υπ.-35%αρ.)/ Ρουμελιωτάκης 1 (1 μπλοκ, 33% υπ., 33% αρ.), Οϊβάνεν  6 (3/6 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ),  Πετρέας  1  (1 άσσος), Ντρζίζγκα  5 (1/4 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Τσέλιος, Στεφάνου -λ

Ηρακλής Χαλκίδας (Σπύρος Γκολίτσης): Χαραλαμπίδης 12 (7/11 επ., 5 μπλοκ), Δεληπρίμης 6 (6/28 επ., 29%υπ.-23%αρ.), Γκόμεζ 22 (18/40 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ), Μότα 15 (14/31 επ., 1 μπλοκ, 48%υπ.-31%αρ.), Γιελίνσκι 4 (4/4 επ), Πεντράο 14 (6/15 επ., 6 άσσοι, 2 μπλοκ), Τσαδήμας -λ (48%υπ.-38%αρ.), Κολτσιάκης 1 (1/2 επ., 67%υπ.), Άνταμ, Τσοκάλος.