OLYMPIACOS BC

Και τώρα… περιμένουμε

Ο Ολυμπιακός πέταξε στα… σκουπίδια το εξαιρετικό πρώτο 25λεπτο,  όπου και προηγήθηκε με 16 πόντους της Ζαλγκίρις. Κάπου εκεί ακολούθησε ένα… μπλακ άουτ, που έφερε ένα 13-0 για τους Λιθουανούς, που μετέτρεψε το παιχνίδι σε ντέρμπι, το οποίο τελικά βάφτηκε «πράσινο», με την Ζαλγκίρις να επικρατεί με 86-85 στην παράταση και τον Ολυμπιακό, πλέον, να περιμένει το αποτέλεσμα της Ρεάλ με την Μπάμπεργκ, για να μάθει αν στα προημιτελικά αντιμετωπίσει τους Μαδριλένους ή τους Λιθουανούς.

Ο Ολυμπιακός κατέβηκε αποδεκατισμένος στο παιχνίδι, αυτό, όμως δεν τον εμπόδισε να πραγματοποιήσει… εκρηκτικό ξεκίνημα στο παιχνίδι, καθώς προηγήθηκε με 10-2 στο 3’ και 17’6 στο 8’, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τον Ολυμπιακό μπροστά με  25-10 και τον Χόλις Τόμπσον να έχει 8 πόντους με 4/4 δίποντα.

Η Ζαλγκίρις ξεκίνησε με ένα 6-1 στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως ο Ολυμπιακός συνέχισε να διατηρεί την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (30-18), μέχρι το 16’, όταν και οι Λιθουανοί μείωσαν στους 9 (31-22) και λίγο αργότερα στους 7 (32-25 στο 17’), για να έρθουν, όμως, δύο συνεχόμενα τρίποντα από Παπαπέτρου και Στρέλνιεκς, να στείλουν την διαφορά εκ νέου στους 13 πόντους (40-27 στο 19’), με το ημίχρονο να βρίσκει τον Ολυμπιακό μπροστά με 12 πόντους (43-31).

Το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν νευρικό καθώς χρειάστηκαν πάνω από 2 λεπτά για να σκοράρει με τον Μιλουτίνοφ, όμως ακολούθησε γκολ – φάουλ του Ρόμπερτς, για να στείλει την διαφορά για δεύτερη φορά σα υψηλότερα επίπεδα της αυτά των 15 πόντων (48-33).  Ο Ρομπερτς με νέο τρίποντο έφερε το +16 (57-41), όμως  ακολούθησε… μπλακ άουτ, με την Ζαλγκίρις να τρέχει ένα 2-15 (!) και να μετατρέπει από το… πουθενά, το παιχνίδι σε ντέρμπι (59-56  στο 30’).

Ο Ολυμπιακός έκανε από μόνος του την ζωή του δύσκολη, χάνοντας ένα προβάδισμα 16 πόντων μέσα σε 3 λεπτά και στο τελευταίο δεκάλεπτο έπρεπε να σοβαρευτεί αν δεν ήθελε να μπει σε… περιπέτειες και… σενάρια επί σεναρίων. Το καλάθι του Ούντριχ στο 31’ έφερε το ματς στον πόντο (59-58)  και τους «ερυθρόλευκους» να ψάχνουν αντίδραση. Το παιχνίδι πήγαινε καλάθι – καλάθι για τα επόμενα λεπτά (69-68 στο 35’),  με την Ζαλγκίρις να ισοφαρίζει στο 36’ (69-69) και να κάνει το προσπέρασμα στο 37’, με τρίποντο του Μιλάκνις.  Ο Ουλανόβας με γκολ – φάουλ απάντησε στο καλάθι του Μιλουτίνοφ για το 73-77. Δύο βολές του Μιλουτινοφ έφεραν τα 76-77 στα 71’’,  όμως ο Μιλάκνις με τρίποντο… πάγωσε το ΣΕΦ, για το 76-80. Νέο κάρφωμα του Μιλουτινοφ στα 42’’ έφερε την διαφορά στους 2 (78-80),  η άμυνα βγήκε, με τον Ουίλτζερ με εντυπωσιακό κάρφωμα να φέρνει το ματς στα ίσα (80-80), οδηγώντας το παιχνίδι στην παράταση.

Ένα καλάθι του Μιλάκνις και δύο βολές του Ντέιβις έφεραν το 80-84 στα 100’’, με τον Μιλουτινοφ με 2/2 βολές να μειώνει σ 82-84 στα 80’’. Ακολούθησαν εκατέρωθεν άστοχες επιθέσεις, με τον Μπόμπι Μπράουν να κερδίζει δύο βολές. Ο Αμερικανός ευστόχησε στην πρώτη (83-84), αστόχησε στην δεύτερη, όμως ο Ουίλτζερ πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και πέτυχε το 85-84 στα 8’’. Η Ζαλγκίρις, όμως, είχε τον τελευταίο λόγο στο παιχνίδι, καθώς ο Γιανκούνας με φόλοου έκανε το 85-86, καθώς το τελευταίο σουτ του Σπανούλη… μπήκε και βγήκε. Έτσι, οι «ερυθρόλευκοι», πλέον, καλούνται να περιμένουν το παιχνίδι της Ρεάλ Μαδρίτης, για να δουν ποια ομάδα θα αντιμετωπίσουν στα προημιτελικά.

16 πόντους σημείωσε ο Βασίλης Σπανούλης, με τον Μιλουτίνοφ να ακολουθεί με 15 και τον Ρόμπερτς  με 12. Από πλευράς Ζαλγκίρις, ο Ντέιβις είχε 18 πόντους και ο Γιανκούνας 15.

Τα δεκάλεπτα: 25-10, 43-31, 59-56,  80-80, 85-86