RED BLOGS

Καρπετόπουλος: “Καμαρά δύο φορές”!

Στο Καραϊσκάκη δεν υπήρχαν μεγάλες συγκινήσεις: ο Φερέιρα νόμιζε ότι μπορεί να μην επιτρέψει στον Ολυμπιακό να σκοράρει και κατά συνέπεια να τον αποκλείσει, κεφαλαιοποιώντας την απίθανη ανατροπή του πρώτου ματς στην Τούμπα. Οι ερυθρόλευκοι για ένα ακόμα ματς απέναντι στον ΠΑΟΚ πέταξαν ένα ημίχρονο – το πρώτο που μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος είναι συνήθως το καλύτερό τους. Όταν ο Κάιπερς σφύριξε για τελευταία φορά στο πρώτο ημίχρονο και το σκορ ήταν 0-0 ο Φερέιρα πρέπει να πίστεψε ότι η ομάδα του θα πάρει την πρόκριση, εύκολα ή δύσκολα. Αλλά ο Μαρτίνς είχε άλλη γνώμη.

Ο Μαρτίνς χάλασε την ενδεκάδα που κέρδισε τον ΠΑΟ βάζοντας τον Μασούρα αντί του Φορτούνη: ο σκοπός του ήταν να βρεθεί κάποιος να περιορίσει τον Γιαννούλη, ενώ ήθελε στο γήπεδο κι ένα παίκτη που ειδικά στο Καραϊσκάκη έχει το γκολ. Τον Φορτούνη τον έριξε στο γήπεδο στο 40΄στη θέση του Μπουχαλάκη που πήρε μια κίτρινη νωρίς κι έπαιζε με την φωτιά. Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός έχει δυο σουτ όλα κι όλα (με τον Καμαρά και τον Μασούρα), ενώ ο Βαρέλα έχει σταματήσει τον Ελ Αραμπί και τα χαφ του ΠΑΟΚ ήταν μετά από καιρό τρία και πραγματικά (ο Εσίτι, ο Ελ Καντουρί, και ο Μαουρίσιο) και καλύπτουν σωστά τους χώρους. Αλλά το βαρόμετρο του Ολυμπιακού αυτό τον καιρό είναι ο Καμαρά.

Καμαρά δυο φορές

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός τακτοποιήθηκε καλύτερα και μετά από μερικές σποραδικές επισκέψεις στην περιοχή του Πασχαλάκη ο Μασούρας άνοιξε το σκορ δικαιώνοντας τον προπονητή του. Ο Καμαρά που κάνει τη σέντρα για το 1-0 βρίσκει και το γκολ της ηρεμίας στο 85΄σε μια αντεπίθεση κι αφού τρεις παίκτες του ΠΑΟΚ δεν μπορούν να τον σταματήσουν! Ο Φερέιρα έριξε στο ματς στο τέλος όσους κυνηγούς είχε: ο Σα σταμάτησε τον Βαρέλα και τον Σβιντέρσκι, αλλά το πρόβλημα του ΠΑΟΚ δεν είναι ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού – είναι ότι δεν έψαξε το γκολ και ήταν παθητικός μέχρι το 75΄τουλάχιστον. Ο Φερέιρα νόμιζε πως μπορεί να πάρει μια πρόκριση με μια ομάδα που θα τρέχει για να κρατήσει το 0-0: η τριπλή αλλαγή του στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου και η έξοδος του Τζόλη ήταν κινήσεις που δεν είχαν και πολύ νόημα. Στο τέλος ο Μαρτίνς με τον Καφού αντί του Μασούρα «κλείδωσε» το ματς – αν ο Ολυμπιακός ήθελε είχε χώρους για να μπει με την μπάλα στα δίχτυα. Αυτή τη φορά η προσέγγιση του προπονητή του ΠΑΟΚ ήταν λάθος. Φέτος στο Καραϊσκάκη γκολ έχουν δεχτεί όλοι: πως διάβολο θα περνούσε ο ΠΑΟΚ χωρίς να σκοράρει;

Κακώς διαμαρτύρεται

Οι Ολλανδοί διαιτητές δεν έδωσαν ρεσιτάλ. Ο Ενινγκ φωνάζει για επιθετικό φάουλ της ΑΕΚ πριν το καθοριστικό γκολ του 2-1: νομίζω ότι στον Αρη απλά δεν ξέχασαν τα όσα ντροπής πράγματα είχαν γίνει στο ματς του ΟΑΚΑ, όταν οι διαιτητές είχαν δεχτεί επίθεση και δεν έβγαιναν στο δεύτερο ημίχρονο. Χθες δεν νομίζω ότι ο Μακέλι επηρέασε σε κάτι το ματς χωρίς να είναι αλάνθαστος. Ο Κάιπερς από την άλλη στο Καραϊσκάκη έκανε πολλά που δείχνουν ότι είναι ώρα να σταματήσει. Απλά ο ΠΑΟΚ δεν έχει κανένα δίκιο στη φάση του δεύτερου γκολ. Ο Φορτούνης πήρε εντολή να μπει στο γήπεδο και σωστά έκλεψε τη μπάλα: στη φάση απλώς φαίνεται η κακή νοοτροπία του Γιαννούλη που διαμαρτύρεται και φτάνει στο τέλος να μαρκάρει τον Καμαρά ασθμαίνοντας. Ισως η φάση είναι σημειολογικά η περίληψη της σεζόν του Ολυμπιακού και του ΠΑΟΚ. Ο ένας παίζει κι ο άλλος μόνο μιλάει…

πηγή: Karpetshow.gr