ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

«Κατέρρευσε» μετά το 60′

Για σχεδόν μία ώρα αγώνα, ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε ανταγωνιστικός απέναντι στην Αϊντχόφεν και θα μπορούσε, μάλιστα, να προηγηθεί στο σκορ, με την έναρξη της επανάληψης. Το γκολ του Ντε Γιονγκ στο 68’, όμως, έφερε την… κατάρρευση για την ομάδα του Πειραιά, με την PSV να σημειώνει τέσσερα  γκολ σε 11 λεπτά, φτάνοντας στην φιλική νίκη με 4-0

Χωρίς κάποια σημαντική στιγμή κύλησε το πρώτο ημίωρο της αναμέτρησης, με τον Ολυμπιακό να δείχνει πως πατάει καλά στο χορτάρι και τον Ποντένσε να παρουσιάζεται αρκετά δραστήριος. Στο τελευταίο τέταρτο, η PSV ανέβασε την απόδοση της και δημιούργησε δύο καλές στιγμές, αρχικά στο 31’, όταν και ο Περέιρα δεν κατάφερε να νικήσει με πλασέ τον Γιαννιώτη και εν συνεχεία, τέσσερα λεπτά αργότερα, στο 35’, με τον Μάλεν να κάνει το σουτ, την μπάλα, όμως, να περνάει άουτ. Ο Ολυμπιακός, όμως, ήταν αυτός που είχε την τελευταία σημαντική ευκαιρία του πρώτου μέρους και συγκεκριμένα στις καθυστερήσεις, με το σουτ του Βρουσάι, έπειτα από αρχική προσπάθεια του Ποντένσε, να σταματάει στα σώματα των αμυντικών της PSV.

Η πίεση των «ερυθρόλευκων» συνεχίστηκε και με την έναρξη της επανάληψης, με τον Ολυμπιακό να φτάνει κοντά στο γκολ στο 47, με τον Φορτούνη να στρώνει στον Γκερέρο και τον τελευταίο να μην σημαδεύει σωστά και να… αγγίζει το 0-1 στο 49’, όμως η κεφαλιά του Βούκοβιτς, σταμάτησε στο δοκάρι των Ολλανδών.

Και κάπου εκεί ο Ολυμπιακός… έπαψε να υπάρχει στο γήπεδο. Οι Ολλανδοί προειδοποίησαν μία στο 60’… με τον Γιαννιώτη να διώχνει σε κόρνερ, σουτ που άλλαξε πορεία στα πόδια του Μιράντα… προειδοποίησαν δύο στο 64’, με τον Μπεργκβάιν να βγαίνει απέναντι από τον Γιαννιώτη, να στέλνει, όμως, την μπάλα άουτ και τελικά τα κατάφεραν στο 68’, όταν και μετά από… πούλημα της μπάλας από τον Ποντένσε, ο Περέιρο έκανε την σέντρα και ο Ντε Γιονγκ με κεφαλιά, πέτυχε το 1-0.

Το γκολ αυτό προκάλεσε την… ολική κατάρρευση του Ολυμπιακού, με τους Ολλανδούς να τους τιμωρούν αμείλικτα. Έτσι στο 71’ και πάλι ο Ντε Γιονγκ, με το δεύτερο τέρμα του στο ματς, μετά από ασίστ του Τέζε, πέτυχε το 2-0, στο 76’ ο Σβάαμπ με κοντινή κεφαλιά, έκανε το 3-0 και στο 79’ ο Μάλεν να πλασάρει για το 4-0, με την Αϊντχόφεν να πετυχαίνει τέσσερα τέρματα σε 11 λεπτά!

Μάλιστα, στο 85’ η Αϊντχόφεν θα μπορούσε να φτάσει και σε ένα πέμπτο τέρμα, όμως το δοκάρι γλίτωσε τον Ολυμπιακό,  με το τελικό 4-0 να παραμένει μέχρι το φινάλε και να προβληματίζει στον μέγιστο βαθμό τον Πέδρο Μαρτίνς, ενόψει των αγώνων των «ερυθρόλευκων» με την Λουκέρνη, για τα προκριματικά του Europa League.

Αϊντχόφεν (Φαν Μπόμελ): Ζουτ – Ντούμφρις (45’+1’ Τέζε), Λούκασεν (73’ Ρίγκο), Φιργκίφερ (61’ Μερέν), Ανχελίνιο – Χέντριξ (46’ Σβάαμπ), Ροσάριο, Περέιρο – Μπεργκβάιν, Ντε Γιονγκ, Μάλεν

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Γιαννιώτης – Ελαμπντελαουί (84’ Μασούρας), Μιράντα, Βούκοβιτς (69’ Σισέ), Τσιμίκας – Καμαρά (77’ Ανδρούτσος), Μπουχαλάκης (69’ Χατζισαφί) – Ποντένσε (69’ Πάρντο), Φορτούνης (69’ Φετφατζίδης), Βρουσάι (61’ Χριστοδουλόπουλος) – Γκερέρο (61’ Ανσαριφάρντ)