OLYMPIACOS BC

«Κέρδισε» τον Μπράουν

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος περίμενε με ανυπομονησία ένα ξέσπασμα του Μπόμπι Μπραουν και αυτό ήρθε στην Λάρισα, με τον Αμερικανό να… εκτελεί τον ΓΣΛ Φάρο, χαρίζοντας στον Ολυμπιακό την εκτός έδρας νίκη με 95-83.

Ο Ολυμπιακός μπήκε κάτι παραπάνω από χαλαρός στο παιχνίδι με τον Γυμναστικό, με την ομάδα της Λάρισας να προηγείται γρήγορα με 11-4. Οι φωνές του Σφαιρόπουλου ακούστηκαν μέχρι τον… Πειραιά (!), με τους «ερυθρόλευκους» να απαντάνε με ένα 3-13, κλείνοντας το δεκάλεπτο μπροστά με 14-17, προβάδισμα το οποίο διατήρησαν μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου (38-44).

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε εκ νέου με το ξεκίνημα της 3ης περιόδου, καθώς ο ΓΣΛ Φάρος ξεκίνησε με ένα 12-4, προσπερνώντας με 50-49, όμως και πάλι οι «ερυθρόλευκοι» έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους, έτρεξαν ένα 2-11 για το  52-61, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά με 63-68. Ένα τρίποντο του Μάντζαρη και ένα καλάθι του Μπράουν, έφερε την διαφορά στο +10 για τον Ολυμπιακό (65-75 στο 32’), ενώ ακόμα πέντε προσωπικοί πόντοι του Ρόμπερτς έφεραν το 65-80 και κάπου εκεί το παιχνίδι ουσιαστικά… ολοκληρώθηκε, με το τελικό 83-95 να χαρίζει στον Ολυμπιακό την 21η νίκη του, σε σύνολο 25 αγωνιστικών.

19 πόντους με 2/2 2π κι 4/7 3π είχε ο Μπράουν, με τους Σπανούλη, Γουίλτζερ να ακολουθούν με 13, τον Ρόμπερτς με 12 και τον Παπανικολάου με 10. Για τον ΓΣΛ Φάρο, 22 πόντους είχε ο Μπαρτ και 15 ο Παπαντωνίου.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 38-44, 63-68, 83-95