OLYMPIACOS BC

Κόκκινη υπερταχεία, πέρασε από την Αμαλιάδα

Φαίνεται πως οι φωνές του Γιάννη Σφαιρόπουλου, στο φινάλε του αγώνα της περασμένης αγωνιστικής με τον Κολοσσό, έπιασαν τόπο. Οι «ερυθρόλευκοι» εμφανίστηκαν σοβαροί για 40 αγωνιστικά λεπτά και την… νύφη την πλήρωσε ο Κόροιβος, με την ομάδα του Πειραιά, παρά τις απουσίες των Σπανούλη, Πρίντεζη, Παπανικολαου, να περνά με… 100αρα από την Αμαλιάδα, διαλύοντας με διαφορά 50 πόντων (54-104), την τοπική ομάδα, πετυχαίνοντας την 16η φετινή της νίκη, σε σύνολο 20 αγωνιστικών.

Οι δύο ομάδες μπήκαν απελευθερωμένες στο παιχνίδι, με τον Λάνγκφορντ να βλέπει σαν… βαρέλι το καλάθι (3/3 3π), με τον Κόροιβο να προηγείται με 12-9 στο 4’, τον Ολυμπιακό, όμως, να απαντά με ένα 0-8 στο επόμενο δίλεπτο, για το 12-17, με τους «ερυθρόλευκους» να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 27-21, με τον Μαντζαρη να έχει ήδη 10 πόντους και τον Λάνγκφορντ 9.

Ένα καλάθι του Μακλίν στο 12’ έφερε για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα για την ομάδα του Πειραιά (21-31), με το τρίποντο του Μπράουν να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 21-37, τον Ολυμπιακό να ξεκινά το δεύτερο δεκάλεπτο με ένα 0-10 και να κρατά το υπέρ του προβάδισμα μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, όπως δείχνει το τελικό 31-48 του πρώτου μισού του αγώνα.

Με σερί  12-0 για τον Ολυμπιακό, ξεκίνησε η τρίτη περίοδος, με την διαφορά να φτάνει στο double score (31-62), στο 23’ και πλέον ο Σφαιρόπουλος είχε την δυνατότητα να δουλέψει διάφορα σχήματα, ενόψει της συνέχειας της σεζόν, ρίχνοντας στο παιχνίδι και τον Μπόγρη. Η διαφορά παρέμεινε σε υψηλότατα επίπεδα (39-74 στο 27’, 42-85 στο 29’), ο Ολυμπιακός πέρασε τους 100 πόντους στο 38’ (54-102) και έφτασε στην νίκη με 50 πόντους διαφορά, όπως δείχνει το τελικό 54-104.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της νίκης του Θρύλου, ο Βαγγέλης Μάντζαρης, με τον Έλληνα γκαρντ να… επιστρέφει, έχοντας 20 πόντους και 5 ασίστ. 20 πόντους με 5/9 τρίποντα είχε και ο Μπόμπι Μπράουν, ενώ 12 πόντους είχε ο Μιλουτίνοφ, 11  ο Ρόμπερτς και 10 ο Παπαπέτρου. Για τον Κόροιβο, 17 πόντους είχε ο Χάινς και 14 ο Λάνγκφορντ.

Τα δεκάλεπτα: 21-27, 31-48, 44-85, 54-104