OLYMPIACOS BC

Κοράκια και τραμπούκοι έκαναν την δουλειά τους

Για 20 αγωνιστικά λεπτά, ο Ολυμπιακός έδειχνε πως μπορεί να… σωπάσει το ΟΑΚΑ. Οι «πράσινοι» τραμπούκοι, όμως, ανέλαβαν δράση στην ανάπαυλα, με τους… MVP να συνεχίζουν το… βιολί τους και στο β’ μέρος, αποβάλλοντας από την 3η περίοδο τον Μιλουτίνοφ και τους «ερυθρόλευκους» να… λυγίζουν, γνωρίζοντας την ήττα με 84-70

Με δύο καλάθια του Γιώργου Πρίντεζη για το 0-4, ξεκίνησε ο πέμπτος τελικός του ΟΑΚΑ για να… αρχίσουν τα όργανα, καθώς ο Αναστόπουλος φρόντισε να φορτώσει τον Μιλουτίνοφ με 3 φάουλ, πριν καν συμπληρωθούν 3 λεπτά αγώνα, με αποτέλεσμα, ο Παναθηναϊκός να τρέξει ένα 10-0 για το 10-4 στο 5’.  Δύο συνεχόμενα τρίποντα από Πρίντεζη και Παπανικολάου, έφεραν το ματς στα ίσα (10-10), ενώ η μία βολή του Μακλίν  και το καλάθι του Πρίντεζη έφεραν και πάλι τον Ολυμπιακό μπροστά με 10-13, με τους «ερυθρόλευκους» να τρέχουν με την σειρά τους ένα 0-9, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τον Ολυμπιακό μπροστά με 14-15, χάρη σε δύο βολές του Μπόγρη, με το φινάλε.

Με Καλάθη και Τζέιμς για το 18-15 ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο, όμως ο Ολυμπιακός είχε τις λύσεις και πήρε και πάλι προβάδισμα στο 15’ με 21-22. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν πόντο – πόντο (25-26 στο 17’), με τον Σπανούλη να πετυχαίνει δύο προσωπικά καλάθια, φέρνοντας τους «ερυθρόλευκους» στο +5 (25-30), για να έρθουν οι MVP να δηλώσουν την παρουσία τους στο φινάλε του δεκαλέπτου. 4ο φάουλ του Μιλουτίνοφ πάνω στον Παππά, αντιαθλητικό φάουλ (!) του Μάντζαρη πάνω στον Σίνγκλετον, με το ημίχρονο, πάντως, να ολοκληρώνεται με τον Ολυμπιακό μπροστά με 31-35, παρά τους έξι συνεχόμενους «πράσινους» πόντους με βολές και συνολικά τους 13 από τους 31, από την γραμμή της… διαιτητικής φιλανθρωπίας.

Τα… γλέντια συνέχισαν και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους «πράσινους» να παίζουν σούμο στην άμυνα και τους MVP να χρεώνουν με τρίτο φάουλ τον Σπανούλη και δίνουν… τεχνική ποινή στον Τόμιτς. Παρόλα αυτά, ο Ολυμπιακός συνέχισε να προηγείται με 38-39 στο 23’. Οι διαιτητές συνέχισαν να πετάνε… χαρταετό στο αμυντικό καράτε του Παναθηναϊκού, δίνοντας  την δυνατότητα στους γηπεδούχους να περάσουν μετά από ώρα μπροστά με 42-39 και 51-45 με τρίποντο του Λοτζέσκι. Ο Μιλουτίνοφ αποβλήθηκε με 5 φάουλ από το 28’, ο Σίνγκλετον με 2 βόλές έφεραν για πρώτη φορά τους γηπεδούχους στο +8, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τον Παναθηναϊκό μπροστά με 60-50, έχοντας τρέξει ένα επιμέρους σκορ 29-15.

Πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Παππά, έφεραν την διαφορά στους 13 για τον Παναθηναϊκό, ενώ με γκολ – φάουλ του Τζέιμς οι «πράσινοι» ξέφυγαν με 16 πόντους  στο 32’, μετατρέποντας το παιχνίδι σε… Γολγοθά για τους «ερυθρόλευκους».  Όση θέληση και να είχαν οι Πειραιώτες, πλέον, ο χρόνος τους πίεζε ασφυκτικά, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στην νίκη με  84-70.

Για ακόμα ένα παιχνίδι, ο Τζαμέλ μακλίν ήταν ο κορυφαίος από πλευράς Ολυμπιακού με 16 πόντους, με τους Πρίντεζη και Ρόμπερτς να ακολουθούν με 13 και τον Σπανούλη με 11. Για τον Παναθηναϊκό, 18 πόντους είχε ο Τζέιμς, 13 ο Παππάς, 12 ο Λοτζέσκι, 11 ο Γκιστ.

Τα δεκάλεπτα:  14-15, 31-35, 60-50. 84-70