OLYMPIACOS BC

Κρατά μόνο την νίκη

Δύο πρόσωπα είχε η πρώτη αναμέτρηση της Α’ φάσης των playoffs ανάμεσα στον Ολυμπιακό και την Κύμη. Στο πρώτο, διάρκειας 16 λεπτών, ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός, «χτίζοντας» προβάδισμα 25 πόντων (36-11). Στο δεύτερο, διάρκειας 24 λεπτών, οι «ερυθρόλευκοι»… δεν βλέπονταν, με την Κύμη να φτάνει μια ανάσα από ένα απίστευτο break, με το τελικό 78-75 να φέρνει τον Ολυμπιακό στο 1-0, την νίκη, όμως, να είναι το μοναδικό που οι Πειραιώτες οφείλουν να κρατήσουν από το αποψινό ματς.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι με ένα 10-0 με «καυτό» Κάιλ Ουίλτζερ (2/2 3π).  Ο Σπανούλης με τρίποντο ακριβώς στο 5’, έστειλε για πρώτη φορά την διαφορά στο +11 (15-4), με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο +17 από το πρώτο δεκάλεπτο (25-8).

Στον ίδιο ρυθμό ξεκίνησε και το δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός, όπως δείχνει το 36-11 του 16’. Στα τελευταία τέσσερα λεπτά, όμως, ο «ερυθρόλευκοι» έπαθαν… μπλακ άουτ, επιτρέποντας στην Κυμη να τρέξει ένα 5-17 (!), μειώνοντας στους 13 (41-28), με την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Η κακή εικόνα του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου, καθώς οι φιλοξενούμενοι μείωσαν μέχρι τους 5 πόντους στο 26’ (50-45), με το επιμέρους σκορ των τελευταίων 9 λεπτών να είναι 14-34! Πέντε πόντοι των Ουίλτζερ και Παπαπέτρου, έφεραν και πάλι την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (55-45), με τα δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τον Ολυμπιακό μπροστά με 59-51.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με. διαγωνισμό αστοχίας ανάμεσα στις δύο ομάδες, με την… γκίνια να σπάει ο Μανωλόπουλος με τρίποντο στο 32’ (59-54), ενώ ακόμα ένα τρίποντο το ΜακΦάντεν στο 35’, έφερε την διαφορά στους 4 πόντους (63-59).  Το παιχνίδι, πλέον, είχε γίνει ντέρμπι, καθώς ο Σμιθ μείωσε στο καλάθι (65-63) στο 36’, ενώ ο Μαγκί με 1/2 βολές έφερε το ματς στον πόντο (65-64).  Ένα γκολ – φάουλ του Σπανούλη έφερε το 68-64, με τον Μακφάντεν να απαντά για το 68-67. Ο «Kill Bill» μ 1/2 βολές έγραψε το 69-67, με μία αδράνεια στην άμυνα της Κύμης να φέρνει το λάθος από το οποίο προήλθε το μεγάλο τρίποντο του Ουίλτζερ για το 72-67 στα 100’’. Η Κύμη δεν τα παράτησε και με τους Μαγκί και Μακφάντεν έφερε το ματς στα ίσα στα 47’’ (72-72), για να έρθει το τεράστιο γκολ – φάουλ του Στρέλνιεκς στα 35’’ για το 75-72. Δύο βολές του Μακφάντεν στα 23’’ έφεραν και πάλι το ματς στον πόντο (75-74). Ο Μάντζαρης αστόχησε σε μία βολή (76-74 στα 20’’), όμως το ίδιο έκανε και ο ΜακΦαντεν στα 12’’ (76-75), με τον Σπανούλη να γράφει το τελικό 78-75, καθώς ο Μανωλόπουλος αστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή.

18 πόντους είχε ο Σπανούλης, 14 πόντους με 4/7 τρίποντα είχε ο Ουίλτζερ και 10 πόντους ο Παπανικολάου, ενώ για την Κύμη, ο Μακφάντεν τελείωσε το ματς με 21 πόντους, με τον Σμιθ να έχιε 14 και τον Μαγκί 11 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 25-8, 41-28, 59-51, 78-75