ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Κρίμα ρε Θρύλε! Γκρεμίστηκαν όλα στο φινάλε

Για 70 λεπτά ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος στον αγωνιστικό χώρο του Σαν Σίρο, έχοντας το προβάδισμα από νωρίς, μετά το εξαιρετικό γκολ του Γκερέρο. Το τελευταίο 20λεπτο, όμως, ήταν… εφιαλτικό με την Μίλαν να πετυχαίνει τρία τέρματα σε εννιά λεπτά, φτάνοντας στην νίκη με 3-1.

Η Μίλαν μπήκε… αγριεμένη στο παιχνίδι και μόλις στο 6ο λεπτό… βρήκε δίκτυα, μετά από σέντρα του Σούσο και παρέμβαση του Καστιγέχο, γκολ, όμως, το οποίο ακυρώθηκε ορθά ως οφσάιντ, καθώς μετά την σέντρα του Σούσο, ο Μποναβεντούρα βρέθηκε στην πορεία της μπάλας, βγάζοντας σε θέση οφσάιντ τον σκόρερ.

Οι Ιταλοί συνέχισαν να… σφυροκοπούν τα καρέ του Σα, όμως ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που… πάγωσε το Σαν Σίρο στο 14, όταν , στην πρώτη ουσιαστικά επίσκεψη στα καρέ του Ρέινα, ο Κούτρης έκανε την σέντρα και ο Γκερέρο με άπιαστη κεφαλιά… κάρφωσε τον Ισπανό πορτιέρε, για το 0-1.

Έτσι… πάγωσε το Σαν Σίρο ο Γκερέρο (vid)

Οι Ιταλοί τα είχαν …χαμένα, μετά το γκολ του Γκερέρο και μάλιστα στο 22 ο Ολυμπιακός έφτασε κοντά στο 0-2, όμως το μακρινό δυνατό σουτ του Ναουέλ, πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ρέινα.

Στο 26’ ο Ολυμπιακός βγήκε και πάλι στην αντεπίθεση, με τον Φετφατζίδη να τροφοδοτεί τον Ναουέλ, τον τελευταίο, όμως, να καθυστερεί χαρακτηριστικά, ενώ στο 33’ το φαουλ του Ιγκουαΐν, από το ημικύκλιο της περιοχής, πέρασε ψηλά άουτ.

Στο 35’ ο Ολυμπιακός… άγγιξε το 0-2, όταν και μετά από μπαλιά του Κούτρη, ο Ναουέλ πρόλαβε στην έξοδο τον Ρέινα, όμως το ψηλοκρεμαστό πλασέ που επιχείρησε, δεν βρήκε στόχο, ενώ στην συνέχεια της φάσης, ο Ιγκουαΐν βρέθηκε απέναντι από τον Σα, με τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού να γλιτώνει την ομάδα του από την ισοφάριση, με το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται με τον Θρύλο μπροστά με 0-1.

Ο Ολυμπιακός απείλησε τα καρέ του Ρέινα και με το ξεκίνημα της επανάληψης, όταν  κτύπημα φαουλ τον Κούτρη, στο 49, ανάγκασε τον Ισπανό σε επέμβαση στην δεξιά του γωνία, ενώ στο 51’ το πονηρό σουτ του Σούσο, βρήκε την εξωτερική πλευρά των δικτύων του Σα.

Στο 57’, σε μία φάση – καρμπόν με αυτή του 0-1, ο Κούτρης έκανε την σέντρα,  ο Γκερέρο έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα, όμως, να περνάει άουτ, ενώ στο 61’, ο Κουτρόνε δεν κατάφερε να βρεθεί στην πορεία της μπάλας, που πέρασε άουτ.

Τα επόμενα λεπτά πέρασαν με τον Ολυμπιακό να… σπάει τα νεύρα των Μιλανέζων, κρατώντας εξαιρετικά την μπάλα, ενώ στο 66’  ο Νάτχο πραγματοποίησε εκπληκτική ατομική προσπάθεια, από τον χώρο του κέντρου, όμως το τελείωμα του δεν ήταν το ιδανικό.

Τελικά, η υπεροχή της Μίλαν καρποφόρησε στο 70’, με πανομοιότυπο τρόπο με το γκολ του Γκερέρο. Σέντρα του Τσαλχάνογλου από τα αριστερά, με τον Σισέ να χάνει την φάση και τον Κουτρόνε με κεφαλιά να νικά τον Σα για το 1-1.

Στο 74’ το εξαιρετικό σουτ του Φετφατζίδη πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ρέινα, για να έρθει η ολική ανατροπή της Μίλαν στο 76’, με τους Ιταλούς να βγαίνουν στην κόντρα, τον Ιγκουαΐν να γίνεται ο τελικός αποδέκτης της μπάλας, να.. αδειάζει τον Σισέ και να πλασάρει τον Σα για το 2-1.

Το γκολ του Αργεντινού… καταρράκωσε τους «ερυθρόλευκους» και στο 79’ οι Ιταλοί έκαναν τα τέρματα τους τρία, όταν και μετά από γύρισμα του Τσαλχάνογλου από τα δεξιά, ο Κουτρόνε, ανενόχλητος, έσπρωξε την μπάλα στα δίκτυα για το 3-1.

Μετά και το δεύτερο τέρμα του Κουτρόνε, το υπόλοιπο της αναμέτρησης απέκτησε τυπικό χαρακτήρα (με τους γηπεδούχους, πάντως, να έχουν δοκάρι με τον Τσαλχάνογλου στο 93′), με το τελικό 3-1 να φέρνει την Μίλαν στους 6 πόντους, να κρατά τον Ολυμπιακό στον 1 και τους «ερυθρόλευκους» να στρέφουν την προσοχή τους, στο ντέρμπι της Κυριακής, απέναντι στην ΑΕΚ.

Μίλαν: Ρέινα, Καλάμπρια, Ζαπάτα, Ροντρίγκες, Μπακαγιόκο, Μπίλια, Μποναβεντούρα (56’ Τσαλχάνογλου), Σούσο, Καστιγιέχο (56’ Κουτρόνε), Ιγκουαΐν.

Ολυμπιακός: Σα, Κούτρης, Σισέ-Μιράντα, Τοροσίδης (78’ Μεριά), Γκιγέρμε-Νάτχο, Τουρέ (82’ Φορτούνης), Ναουέλ (71’ Ποντένσε), Φετφατζίδης, Γκερέρο.