ΜΠΑΣΚΕΤ

Ξεκίνημα με το αριστερό για τον Ολυμπιακό

Για 30 λεπτά ο Ολυμπιακός έδειχνε έτοιμος να πάρει την νίκη απέναντι στην γηπεδούχο Μπάγερν Μονάχου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, όμως, οι «ερυθρόλευκοι»… λύγισαν, με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα από τους Βαυαρούς με 74-66, στην πρεμιέρα του 1ου ομίλου του Adidas Next Generation Tournament.

Οι Γερμανοί ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι, καθώς προηγήθηκαν με 10-4, όμως ο Ολυμπιακός ισορρόπησε γρήγορα τον αγώνα, ισοφάρισε σε 12-12, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με την Μπάγερν μπροστά με 15-12. Το πρώτο «ερυθρόλευκο» προβάδισμα στο παιχνίδι ήρθε στο 12’, όταν και ο Τσουμάνης έγραψε το 18-19, ενώ στην συνέχεια ο Κολοβέρος έφερε τον Ολυμπιακό για πρώτη φορά μπροστά με 3 πόντους (18-21). Οι Γερμανοί είχαν απάντηση, καθώς έτρεξαν ένα 10-3 για το 28-24, με τον Ολυμπιακό, όμως, να περνάει και πάλι μπροστά με 31-32, πριν έρθει ο Γκραντ να γράψει το 33-32 ως αποτέλεσμα πρώτου ημιχρόνου.

Με καλάθια των Αρσενόπουλου και Μπαλή, για το 33-36, ξεκίνησε η 3η περίοδος της αναμέτρησης, όμως η Μπάγερν επέστρεψε και πάλι, περνώντας μπροστά με 43-40, με τον χρόνο να προχωρά με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τις Μπάγερν και Ολυμπιακό, ισόπαλες με 53-53. Στο κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο, όμως, οι Βαυαροί μπήκαν πιο δυνατά, πήραν από το ξεκίνημα προβάδισμα με 59-54 στο 32’ και 67-60 στο 36’, ανέβασαν για πρώτη φορά την διαφορά στους 10 πόντους (72-62) στο 38’, φτάνοντας, τελικά στην νίκη με 74-66.

Ο Νίκος Αρσενόπουλος ήταν ο πρώτος σκόρερ από πλευράς Ολυμπιακού, τελειώνοντας με 17 πόντους, ενώ 12 πρόσθεσε ο Ρουμελιώτης. Από πλευράς Μπάγερν, 13 πόντους είχε ο Γκίετζ και από 11 οι Γκραντ και Μπίναπφλ.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 33-32, 53-53, 74-66