OLYMPIACOS BC

Ξεκίνημα με το… δεξί για την αρμάδα του Μπλατ

Πρώτο βήμα θετικό για τον Ολυμπιακό της νέας εποχής, καθώς το συγκρότημα του Ντέιβιντ Μπλατ, επιβλήθηκε του ΠΑΟΚ με 103-76, στο πρώτο φιλικό παιχνίδι των “ερυθρόλευκων”, στο περιθώριο της καλοκαιρινής προετοιμασίας της ομάδας.

Ο Αμερικανοϊσραηλινός τεχνικός βρήκε την ευκαιρία να δοκιμάσει αρκετά πράγματα απέναντι στην ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, ο οποίος επίσης έδωσε χρόνο σε όλους τους παίκτες του. Για τον Ολυμπιακό εκτός έμειναν οι Γιάνις Τίμα και Δημήτρης Αγραβάνης, με τον πρώτο να μην αγωνίζεται για προληπτικούς λόγους και τον δεύτερο να μπαίνει στο ομαδικό πρόγραμμα σιγά σιγά τις επόμενες ημέρες. Από τον ΠΑΟΚ μοναδικός απόντας ήταν ο Γιάννης Αθηναίου.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Πρίντεζης με 16 πόντους, ενώ 15 είχε ο Σπανούλης, 14 ο Τουπάν και 12 ο Μιλουτίνοφ.

Από την αρχή της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο, με τους παίκτες του να βρίσκουν λύσεις, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 25-18. Η ομάδα του Πειραιά συνέχισε με ανεβασμένους ρυθμούς και στο δεύτερο δεκάλεπτο, ανεβάζοντας ακόμα περισσότερο ταχύτητα και πίεση. Έτσι στο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» ήταν μπροστά με 57-36.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει στο δεύτερο μισό και μείωσε, όμως ο Ολυμπιακός συνέχισε να διατηρεί προβάδισμα ανώτερο των 10 πόντων, με το τρίτο δεκάλεπτο να βρίσκει τους παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ προηγούμενους με 79-63. Η τελευταία περίοδος ήταν μια τυπική διαδικασία, με τον Ολυμπιακό να επικρατεί τελικά με 103-76.

Μετά το τέλος του 40λεπτου οι δύο ομάδες έπαιξαν ακόμα ένα πεντάλεπτο, στο οποίο πήραν χρόνο όλοι οι μικροί που δεν είχαν αγωνιστεί μέχρι εκείνο το σημείο.

Δεκάλεπτα: 25-18, 57-36, 79-63, 103-76.