OLYMPIACOS BC

Ξεκίνημα με το δεξί με… NBAer Μιλουτίνοφ

Με έναν Νίκολα Μιλουτίνοφ βγαλμένο από τα… προσεχώς του ΝΒΑ (εκεί που, αργά η γρήγορα, θα… μετακομίσει), ο Ολυμπιακός ξεπέρασε για δεύτερη φορά, μέσα σε λίγα 24ωρα, το εμπόδιο του Χολαργού, με το  τελικό 88-78 να του δίνει το δικαίωμα να ξεκινά με το… δεξί, τις υποχρεώσεις του για το νέο πρωτάθλημα.

Ο Σέρβος σέντερ ήταν πραγματικά ασταμάτητος, πετυχαίνοντας, πόντους, ενώ ήταν καθοριστικός και στο 4ο δεκάλεπτο, καθώς ήταν αυτός που έδωσε το… σύνθημα αντεπίθεσης, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι είχαν επιστρέψει από το -22 στο -6.

Με παιχνίδι μέσα από την ρακέτα ξεκίνησε ο Ολυμπιακός, με τους Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ να κυριαρχούν και τον Ολυμπιακό να προηγείται με 13-4 στο 5’. Πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Λοβ και ένα λέι απ του ΓΙάνκοβιτς, έφεραν τον Χολαργό να «τρέχει» ένα 0-7 για το 13-11, ενώ ακόμα ένας αιφνιδιασμός των φιλοξενούμενων, με τον Φιτσάπτρικ, ανέβασε το σερί στο 0-9 (13-13), αναγκάζοντας τον Ντέιβιντ Μπλατ να καλέσει σε τάιμ άουτ. Ακόμα ένα κάρφωμα – φάουλ του Μιλουτίνοφ… έσπασε το σερί του Χολαργού, με τον Ολυμπιακό να παίρνει και πάλι το προβάδισμα, με 16-13, το οποίο και διατήρησε μέχρι το φινάλε της πρώτης περιόδου (27-22).

Με ένα γρήγορο 6-0 ξεκίνησαν οι «ερυθρόλευκοι» και το δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Βεζένκοφ να στέλνει στο 12’ για πρώτη φορά την διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (33-22). Ο Τουπάν συνέχιζε να… πυροβολεί από την περιφέρεια (45-30 στο 17’), με τον Γκος να τον μιμείται (51-32 στο 18’), τον Τίμα να πετυχαίνει τρίποντο και φάουλ (!) για το 55-34 ακόμα και τον ΛεΝτέι να σκοράρει από την περιφέρεια, με το δεκάλεπτο να βρίσκει τους «ερυθρόλευκους» να έχουν … χτίσει μια διαφορά ασφαλείας, της τάξης των 22 πόντων (58-36) και τον Νίκολα Μιλουτίνοφ να έχει ήδη φτάσει τους 16 πόντους.

Η εκκίνηση της τρίτης περιόδου άνηκε στον Χολαργό, που άρχισε και αυτός να βρίσκει στόχο από την περιφέρεια, με τους φιλοξενούμενους να ρίχνουν την διαφορά από τους 22 πόντους στους 9 (63-54 στο 26’), τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 5-18, αναγκάζοντας τον Μπλατ να καλέσει σε τάιμ άουτ.  Το σερί των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε (63-56), με τον Μάντζαρη, με δύο βολές, να… σπάει την κακοδαιμονία της ομάδας του Πειραιά, πετυχαίνοντας το 65-56 στο 28’.  Η άμυνα του Ολυμπιακού συνέχισε να.. πελαγοδρομεί, η επίθεση να τα… σπάει, με αποτέλεσμα ο Χολαργός να φτάνει ακόμα και στο -6 (67-61) και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τον Ολυμπιακό μπροστά με  70-64, μετά από τρίποντο του Καμπερίδη και τους φιλοξενούμενους να τρέχουν στο δεκάλεπτο ένα επιμέρους 12-28!

Μετά από ένα… καταστροφικό τρίτο δεκάλεπτο, ο Νίκολα Μιλουτίνοφ ανέλαβε και πάλι δράση και με γκολ – φάουλ έφερε τον Ολυμπιακό στο 73-64, ενώ ο Γκος έφερε και πάλι την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (75-64). Ο Σέρβος σέντερ με 2/2 βολές, ανέβασε το σερί του Ολυμπιακού στο 8-0 (78-64), όμως οι παίκτες του Χολαργού δεν παράτησαν το παιχνίδι και με τρίποντο του Σπυριδωνίδη, μείωσαν σε 81-72 στο 36’. Μία βολή του Πρίντεζη, έφερε και πάλι την διαφορά στους 10 πόντους *82-72 στο 38’),  ενώ το γκολ – φάουλ του Γιάνις Στρέλνιεκς στο 39’ (85-74), έβαλε ουσιαστικά… τέλος στις όποιες ελπίδες των φιλοξενούμενων, για την επική ανατροπή. Έτσι, με το τελικό 88-78, ο Ολυμπιακός, αν και δυσκολεύτηκε περισσότερο από ότι έδειχνε η εξέλιξη του αγώνα, άνοιξε νικηφόρα τις υποχρεώσεις του, για το νέο πρωτάθλημα.

Στους 24 πόντους, με 8/10 δίποντα και 8/12 βολές, αλλά και 7 ριμπάουντ, σταμάτησε ο… ασταμάτητος Μιλουτίνοφ, με τον Ουίλιαμς – Γκος να προσθέτει 15, τον Τουπάν 12 και τον ΛεΝτέι 11. Για τον Χολαργό, 1πό 13 πόντους είχαν οι Κόττας και Χόκινς, από 12 οι Γιάνκοβιτς, Σπυριδωνίδης και 11 ο Λοβ.

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 58-36, 70-64, 88-78