OLYMPIACOS BC

Ξεκίνημα στα πλέι οφ κόντρα στο Περιστέρι

Την Τετάρτη (25/5, 19:30) θα αρχίσει η τελευταία σειρά αγώνων των προημιτελικών της Stoiximan Basket League μεταξύ του Ολυμπιακού και του Περιστερίου Vitabiotics. Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν εκ νέου την Παρασκευή (27/5, 19:30) στην έδρα των «κυανοκίτρινων» και εφόσον μοιραστούν τις νίκες, θα γίνει τρίτο παιχνίδι την Κυριακή (29/5, 20:00) στο ΣΕΦ.

Ο Ολυμπιακός τελείωσε την κανονική περίοδο με ρεκόρ 23-1 και κατέκτησε την πρωτιά για 14η φορά στην ιστορία του στη Stoiximan Basket League. Παράλληλα κατάφερε να μείνει αήττητος εκτός έδρας για δεύτερη φορά στην ιστορία του στο επαγγελματικό Πρωτάθλημα μετά τη σεζόν 2010-11.

Το Περιστέρι Vitabiotics εξασφάλισε τη θέση του στα πλέι οφ μέσα από την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου και έχοντας το πλεονέκτημα έναντι του ΠΑΟΚ Mateco με τον οποίο ισοβάθμησε έχοντας 10 νίκες και 14 ήττες. Ήταν η δεύτερη φορά που τερμάτισε στην 8η θέση του στην ιστορία του στη Stoiximan Basket League, με πρώτη εκείνη της περιόδου 2009-10.

Με το 2/2 της κανονικής περιόδου ο Ολυμπιακός διεύρυνε το συνολικό προβάδισμα του στην ιστορία αυτών των αγώνων που άρχισε να γράφεται από την περίοδο 1983-84. Με τη νίκη στο παιχνίδι του δεύτερου γύρου μάλιστα, έφτασε τις 30 ως γηπεδούχος σε σύνολο 31 αγώνων αφού το Περιστέρι Vitabiotics έφυγε με το διπλό από την έδρα του αντιπάλου του μόνο στην περίοδο 2002-03 όταν για τον τρίτο μικρό τελικό επικράτησε με 73-83 (Γιαννουζάκος 16, Τόμιτς 15 – Παπαμακάριος 29, Πελεκάνος 16).