OLYMPIACOS BC

Ξεπέρασε και το εμπόδιο της Δάφνης Αγ. Δημητρίου

Στην κορυφή της βαθμολογίας, μετά από τρεις αγωνιστικές, παραμένει ο Ολυμπιακός, που έκανε το 3Χ3, επικράτησε της Δάφνης Αγ. Δημητρίου με, αφήνοντας πίσω του την προ ημερών ήττα από την Ντιναμό Κουρσκ, για την Euroleague γυναικών.

Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας τα βρήκαν… μπαστούνια στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης απέναντι στην Δάφνη Αγ. Δημητρίου,  όπως δείχνει, τόσο το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου (21-22), όσο και του ημιχρόνου, που βρήκε τις φιλοξενούμενες μπροστά με 40-41. Το εντυπωσιακό 25-7 για τις «ερυθρόλευκες» στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως, έβαλε τέλος στις όποιες υποψίες για ντέρμπι, με τον Ολυμπιακό να φτάνει άνετα στο που τον διατηρεί στην κορυφή με 3Χ3.

Η Τζέσικα Τόμας με 15 πόντους, ήταν το… πρώτο βιολί, από πλευράς Ολυμπιακού, με τις Σταμάτη και Παυλοπούλου να έχουν από 13 πόντους και την Λικέντρα Τζόνσον να ακολουθεί με 12. Για την Δάφνη, 24 πόντους και 11 ριμπάουντ είχε η Τσίντομ, με την Κασάντρα Μπράουν να προσθέτει 14.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 40-41, 65-48, 82-68