OLYMPIACOS BC

Ξέσπασε στον ΠΑΟΚ

Εύκολο απόγευμα είχε ο Ολυμπιακός, στο άδειο (λόγω τιμωρίας) ΣΕΦ, με τους «ερυθρόλευκους» να συντρίβουν τον ΠΑΟΚ με 96-77, συνδυάζοντας με σκορ και θέαμα την επιστροφή τους στις εγχώριες διοργανώσεις.

Ο αποκλεισμός από την Ζαλγκίρις φαίνεται πως… πλήγωσε τον Ολυμπιακό και αυτό φάνηκε στο ξεκίνημα του αγώνα με τον ΠΑΟΚ, με τους «ερυθρόλευκους» να ξεκινάνε το παιχνίδι με ένα εντυπωσιακό 11-1. Η διαφορά έφτασε μέχρι τους 14 πόντους (22-8), όμως συνεχόμενα λάθη επέτρεψαν στον ΠΑΟΚ να τρέξε ένα 0-12 για το 22-20, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τον Ολυμπιακό μπροστά με 25-20, χάρη σε τρίποντο του Σπανούλη στην εκπνοή.

Το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ήταν αντίστοιχη με την έναρξη του αγώνα, καθώς με… συνοπτικές διαδικασιες, ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα 15-7 σε λιγότερο από τρία λεπτά, στέλνοντας και πάλι την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (40-27), με το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται με τους «ερυθρόλευκους» μπροστά με 16 πόντους (53-37).

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε την 3η περίοδο με ένα 0-10 στα πρώτα 4 λεπτά, ρίχνοντας την διαφορά στους 6 πόντους (53-37) για να έρθουν όμως δυο συνεχόμενα γκολ φάουλ σε τρίποντο και δίποντο των Ουίλτζερ και Μακλίν αντίστοιχα, να… εκτοξεύσουν και πάλι την διαφορά στους 14 πόντους (61-47). Ακόμα ένα τρίποντο – φάουλ (το τρίτο στην βραδιά) του Στρέλνιεκς, έφερε την διαφορά στους 18 πόντους (70-52), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται, με τον Ολυμπιακό μπροστά με 18 πόντους (73-55). Ακόμα ένα γκολ – φαουλ, αυτή τη φορά από τον Παπαπέτρου, έφερε για πρώτη φορά την διαφορά στους 20 πόντους (82-62), με το τελικό 96-77 να χαρίζει την 20η φετινή νίκη στους «ερυθρόλευκους».

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου, με 21 πόντους (5/6 2π και 3/3 3π), ήταν  πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού, με τους Στρέλνιεκς και Ρόμπερτς να έχουν από 13 έκαστος και τον Παπανικολάου 12. Από πλευράς ΠΑΟΚ, ξεχώρισαν οι Κρουμπάλι και Γκος, με 13 πόντους ο καθένας.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 53-37, 73-55, 96-77