ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ξέσπασμα Ολυμπιακού, 4-0 τον Παναιτωλικό

Ανέβηκε πριν 1 έτος

Ο Ολυμπιακός έπιασε πολύ καλή απόδοση, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο και ξέσπασε στον Παναιτωλικό με 4-0, για την 29η, προτελευταία, αγωνιστική της Superleague. Κορυφαίοι του Ολυμπιακού οι Φορτούνης και Ανσαριφάρντ.

Στο 8′ ο Παναιτωλικός είχε δοκάρι. Κάθετη για τον Μοράρ (ήταν οφσάϊντ) που βγήκε φάτσα με τον Χουτεσιώτη και έστειλε την μπάλα στην κλειστή του γωνία, βρήκε όμως στο δοκάρι.

Οι ερυθρολευκοι άνοιξαν το σκορ στο 25′. Ωραία κυκλοφορία της μπάλας, με τον Μιραλάς να γίνεται κάτοχός της από τα δεξιά έπειτα από την προσπάθεια των Βρουσάι-Φορτούνη και μετά το γύρισμα του Βέλγου, ο Ρομάο εκτέλεσε,-από το ύψος του πέναλτι, τον Κυριακίδη.

Το δεύτερο γκολ ήρθε στο 34′. Σε μια παρόμοια φάση με το 1-0, ο Μιραλάς (δεύτερη ασίστ) έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και ο Φορτούνης, που έκανε γρήγορη κίνηση χωρίς την μπάλα, εκτέλεσε από κοντά τον Κυριακίδη.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ήρθε και το τρίτο γκολ. Έπειτα από πολύ ωραίο τακουνάκι του Βρουσάι εκτός περιοχής, ο Χατζισαφί έγινε κάτοχος της μπάλας από τα αριστερά, γύρισε προς την καρδιά της άμυνας που ήταν ο Ανσαριφάρντ και με δυνατό σουτ εκτέλεσε τον Κυριακίδη.

Ο Ανσαριφάρντ πέτυχε και το τέταρτο γκολ, όταν με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, πήρε ασίστ από τον Φορτούνη και την αξιοποίησε με τον καλύτερο τρόπο, για το 4-0.

Στην συνέχεια ο Ολυμπιακός έριξε τον ρυθμό του και επηρρεάστηκε από τις αλλαγές. Καλές επεμβάσεις είχε την ευκαιρία να κάνει ο Λευτέρης Χουτεσιώτης.