RED BLOGS

Ξήλωσε σε έξι λεπτά ότι έραβε για 70΄

Ο Ολυμπιακός κατάφερε μέσα σε  έξι λεπτά να…ξηλώσει το κουστουμάκι που είχε ξεκινήσει να ράβει στη Μίλαν ο Γκερέρο από το 14ο λεπτό και να σπαταλήσει την ευκαιρία να φύγει από το Σαν Σίρο με κάτι θετικό. Να βάλει από κάτω του τη Μίλαν και έχοντας δυο σερί ματς με τη Ντουντελάνζ να κάνει ένα μεγάλο βήμα πρόκρισής. Οι οπαδοί των Πειραιώτων έκαναν το Μιλάνο «Καραϊσκάκης» και προσπάθησαν, έχοντας νικήσει κατά κράτος τους γηπεδούχους στη μάχη της εξέδρας, να σπρώξουν με την βροντερή φωνή τους την ομάδα. Ωστόσο ο Ολυμπιακός είτε από τη βοήθεια που δεν πήρε από τον πάγκο όταν την χρειαζόταν, είτε εξαιτίας της κατάρρευσης της άμυνας του μέσα σε ένα εξάλεπτο έφυγε μόνο με τις εντυπώσεις για 70 λεπτά.

Οι «ερυθρολευκοι» παρά τις αρκετές αλλαγές που έκανε ο Πέδρο Μαρτίνς, για να κρατήσει βασικούς παίκτες ξεκούραστους για την ΑΕΚ, εδειξαν ότι δεν πήγαν στην Ιταλία για να κάνουν…πασαρέλα.   Μπορεί να μην είχαν τον έλεγχο στο παιχνίδι και να περίμεναν πάντα πίσω από τη μπάλα, όμως και προβάδισμα στο σκορ πήραν και όταν χρειαζόταν με τον Τουρέ οργανωτή «πάγωναν» το παιχνίδι και όταν έβρισκαν χώρους η ομάδα προσπαθούσε να βγει στην αντεπίθεση για να κάνει και άλλη ζημιά. Δεν τα κατάφερνε όμως στην τελική προσπάθεια. Σπαταλούσε τις ευκαιρίες που της παρουσιάζονταν.

Ο Γκατουζο εντόπισε το πρόβλημα και πέρασέ στο ματς τους Κουτρόνε και Τσαλχάνογλου στην θέση των όχι και το τόσο καλή ημέρα Καστιγέχο (στο 6΄στερησε το 1-0 από τη Μίλαν γιατί ήθελε να σιγουρέψει ένα σίγουρο γκολ) και Μποναβεντούρα. Τόσο ο 20χρονος Ιταλός επιθετικός, όσο και ο 24χρονος Τούρκος μέσος έδωσαν άλλο αέρα στην ομάδα και βρήκαν τρόπο να διασπάσουν την καλά μέχρι το 70΄στημένη αμυντική γραμμή του Ολυμπιακού που μπορεί να δεχόταν πίεση από το 1ο λεπτό, όμως πάντα έβρισκε λύσεις. Λύσεις που ανάγκασαν και τον καλύτερο παίκτη της Μίλαν, Σούσο να δείξει τον εκνευρισμό του στο 69΄.

Ωστόσο ένα λεπτό αργότερα όλα άλλαξαν υπέρ των γηπεδούχων, όταν ο Κουτρόνε πήρε τα βήματα του Σισέ και μετά τη σέντρα του Ροντρίγκες νίκησε τον Σα. Το γκολ ανάγκασε τον Μαρτίνς να περάσει εκτός του Ναουέλ που δεν είχε προσφέρει και πολλά, βάζοντας  τον Ποντένσε για να δώσει φρεσκάδα στα άκρα. Όμως ούτε αυτό λειτούργησε καθώς σε αντεπίθεση των Μιλανέζων ο Τσαλχάνογλου βρήκε τον Ιγκουαϊν και αυτός με μια κίνηση άδειασε τον Σισέ (που μετά το πρώτο γκολ αλλού πατούσε και αλλού βρισκόταν) και πλάσαρε εύστοχα τον Σα για το 2-1. Όλα αυτά μέσα σε 6 λεπτά. Εκεί τελείωσε το παιχνίδι. Απλά το γκολ του Κουτρόνε μετά από γύρισμα του Τσαλχάνογλου σφράγισε μια μεγάλη νίκη για τη Μίλαν.

Κοιτάζοντας τα στατιστικά ο Ολυμπιακός και βάσει αριθμών έπαιξε μέσα στο Μιλάνο καλύτερα από ότι με την Μπέτις στο Καραϊσκάκη. Στην κατοχή υπήρχε ισορροπία 55%-45% υπέρ των Ιταλών και πάσες οι γηπεδούχοι άλλαξαν καμιά 10αρια παραπάνω από τους φιλοξενουμένους (527-495). Στο πρώτο ματς των ομίλων του Europa League η Μπέτις μέσα στο Φάληρο είχε 69% κατοχή και είχε τις τριπλάσιες πάσες από τον Ολυμπιακό. Όμως επειδή στο τέλος το αποτέλεσμα μετράει οι «ερυθρόλευκοι» με μια ισοπαλία και μια ήττα για την ώρα είναι στην 3η θέση του ομίλου τους και μόλις έναν βαθμό, την ώρα που οι Ισπανοί έχουν 4 και οι Ιταλοί το απόλυτο. Σίγουρα ακόμα δεν έχει τελειώσει τίποτα, γιατί αν ο Ολυμπιακός πάρει τα δυο ματς με την ομάδα του Λουξεμβούργου παραμένει στο παιχνίδι της πρόκρισής έχοντας την αναμέτρηση στην Ισπανία και τη Μίλαν στο Καραϊσκάκη, πιθανών και αδιάφορη.