ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ξύπνησαν αργά

Μετά το πρωτάθλημα, ο Ολυμπιακός μέσα σε μόλις τρεις ημέρες, χάνει και το κύπελλο και μάλιστα από τον ίδιο αντίπαλο, την ΑΕΚ, με τους «ερυθρόλευκους» να δείχνουν ικανοί για την πρόκριση για 45 λεπτά, να… καταρρέουν για ένα 20λεπτο (55-75’), όπου και δέχτηκαν δύο τέρματα και τελικά να… ξυπνάνε από το 83’ και μετά,  με την «Ένωση» να είναι αυτή που παίρνει την νίκη – πρόκριση με 2-1.

Και όμως, το πρώτο ημίχρονο κύλησε με τον Ολυμπιακό να έχει τον έλεγχο του αγώνα και να δείχνει πως είναι αυτός που κυνηγά το γκολ που θα του δώσει τον πρώτο λόγο για την πρόκριση. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν αυτοί που δημιούργησαν την πρώτη καλή στιγμή του αγώνα, μόλις στο 3’, όταν και ο Μιραλάς έκανε μία από τις κλασσικές του.. μπούκες από τα αριστερά, όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Μπάρκα.

Στο 12’ ο Βέλγος ήταν αυτός που έκλεψε την μπάλα, λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή του Μπάρκα, τροφοδότησε τον Μάριν, όμως το σουτ του Γερμανού ήταν αδύναμο και κατέληξε στην αγκαλιά του πορτιέρε της «Ένωσης», ενώ στο 17’ ο Ομάρ έκανε την εξαιρετική ατομική προσπάθεια και γύρισμα από τα δεξιά, με τον Βράνιες να κόβει με τακουνάκι, τον Ανσαριφάρντ κα πιάνει το γυριστό, όμως να σημαδεύει και αυτός, με την σειρά του, τον Μπάρκα.

Από την πλευρά της η ΑΕΚ είχε να αντιπαραθέσει μόλις δύο «κάτι σαν» ευκαιρίες. Η πρώτη στο 22’, όταν και το ο Προτό μπλόκαρε το σουτ του Μπακασέτα και η δεύτερη στο 41’, με το δυνατό σουτ του Μασούντ να περνά ψηλά άουτ και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται χωρίς τέρματα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακό δεν ξεκίνησε το ίδιο δυναμικά και το πλήρωσε στο 57’, όταν και μετά από λάθος του Ρομαό, η μπάλα έφτασε στον Λιβάια και στην συνέχεια στον Μπακάκη που έκανε την σέντρα και ο Χριστοδουλόπουλος εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στο κέντρο της «ερυθρόλευκης» άμυνας και ανενόχλητος με καρφωτή κεφαλιά, νίκησε τον Προτό για το 1-0.

Μάλιστα, επτά λεπτά αργότερα, στο 64’, η ΑΕΚ έχασε διπλή ευκαιρία γι να φτάσει σε ένα δεύτερο τέρμα, αρχικά με κεφαλιά του Κονέ, που έβγαλε με υπερένταση σε κόρνερ ο Προτό και στην συνέχεια της φάσης με τον Μασούντ, που βρέθηκε σε θέση για γκολ, όμως σημάδεψε την εξωτερική πλευρά των δικτύων του Βέλγου τερματοφύλακα.

Τελικά το.. κακό ήρθε στο 73’, όταν και ο Αραούχο  εκμεταλλεύτηκε νέα τραγική αδράνεια στο κέντρο της «ερυθρόλευκης» άμυνας και με κεραυνό δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Προτό, πετυχαίνοντας το 2-0.

Το γκολ με δυνατή κεφαλιά του Ταχτσίδη στο 83’, μετά από κόρνερ του Φορτούνη, έβαλε και πάλι τον Ολυμπιακό στο κυνήγι της πρόκρισης, με τον Τζούρτζεβιτς στο 87’ να χάνει τεράστια ευκαιρία για το 2-2, όμως ο Μπάρκας έβγαλε σε κόρνερ την σκαστή κεφαλιά του Σέρβου, ενώ ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του επιθετικού του Ολυμπιακού στο 89’, με το 2-1 να παραμένει μέχρι το φινάλε και την ΑΕΚ να παίρνει το εισιτήριο για τα ημιτελικά.

ΑΕΚ: Μπάρκας, Λόπες (28’ Χριστοδουλόπουλος), Τσιγκρίνσκι, Βράνιες, Μπακάκης, Σιμόες, Κονέ, Μασούντ, Μπακασέτας (88’ Γαλανόπουλος), Γκάλο, Λιβάια ( 65’ Αραούχο)

Ολυμπιακός: Προτό, Ομάρ, Ζιλε (64’ Οφόε), Νικολάου, Κούτρης, Ρομαό, Ταχτσίδης, Φορτούνης, Μάριν (69’ Πάρντο), Μιραλάς, Ανσαριφάρντ